Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15686 miejsce

Szlakiem drewnianych kościołów ziemi wieluńskiej - Gaszyn

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-05-01 21:48

Zwiedzanie drewnianych kościołów ziemi wieluńskiej postanowiłem rozpocząć od Gaszyna. Wybór akurat tej wsi i Parafii Najświętszego Imienia Maryi spowodowany był odbywającymi się tam od 1 do 6 maja obchodami 25-lecia powołania parafii.

Parafia p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Gaszynie / Fot. Fot. Jakub TęczaKościół w Gaszynie, którego jedynym budulcem jest drewno modrzewiowe, jest jedną ze świątyń wchodzących w skład szlaku drewnianych kościołów ziemi wieluńskiej. Pozostałe drewniane zabytki można zobaczyć w miejscowościach: Grębień, Wierzbie, Popowice, Kadłub, Biała Pierwsza, Łyskornia oraz Wiktorów.

Ciężko niestety wskazać inicjatora budowy kościoła, wiadomo jedynie, że pochodził rodu Gaszyńskich-Wierzchleyskich. Obecnie zachowała się archaiczna forma kościoła: prostokątna nawa, i węższe, krótsze od niej prezbiterium zamknięte ścianą prostą. Nawę i prezbiterium pokryto jednym wspólnym dachem o jednej kalenicy.Niewielki kościół w Gaszynie k/ Wielunia / Fot. Fot. Jakub Tęcza

Kościół do roku 1683 był określany jako kaplica pod wezwaniem świętego Zygmunta Króla i Męczennika. Wówczas należał ona do klasztoru bernardynek, dopiero w 1683 roku nastąpiło podniesienie kaplicy do rangi kościoła. Od tego czasu kilkakrotnie przeszedł gruntowny remont. W 1987 roku powołano w Gaszynie parafię rzymskokatolicką.

Wnętrze kościoła zaliczanego do grupy drewnianych kościołów wieluńskich z XVI wieku. / Fot. Fot. Jakub TęczaMieszkając niespełna 60 km od Wielunia, dotąd nie miałem okazji słyszeć o szlaku drewnianych kościołów ziemi wieluńskiej, bardzo dobra pogoda podczas tegorocznej majówki zachęciła do wyjazdów. Pierwsza miejscowość, Gaszyn, została wybrana nieprzypadkowo z racji odbywającego się w ramach obchodów 25-lecia parafii - III Mistrzostwa Regionu Wieluńskiego w Nordic Walking.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.