Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22169 miejsce

Szlakiem Mistrzów Witrażu – Toruń

„Szlakiem Mistrzów Witrażu” to projekt legionowskiej pracowni Witraży 12U. Celem projektu jest zachęcanie dzieci i młodzieży do zdobywania umiejętności i wiedzy na temat najpiękniejszych dzieł tej sztuki, jej najwybitniejszych twórców.

 / Fot. Jerzy Jastrzębski-Wycieczka do Torunia, która odbyła się 25 kwietnia 2014, to już piąta z serii poświęconych mistrzom witrażu.-wyjaśniał Andrzej Bochacz właściciel pracowni 12U- W tej wzięli udział uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, którzy od roku poznają tajniki tworzenia szklanych dzieł. W poprzednich latach miłośnicy tej sztuki podziwiali witraże w Krakowie, Łodzi, ,Włocławku, Wrocławiu. Wszystkie te działania odbywają się w ramach szerszego projektu „Kraina Witraży” i mają popularyzować wiedzę o tej pięknej dziedzinie sztuki i zachęcać do jej uprawiania -podkreśla.

W Toruniu wspaniała , słoneczna, wiosenna pogoda. Na Starówce tłumy ludzi.
 / Fot. Jerzy JastrzębskiW pracowni witraży Intek-Art gości z Legionowa powitał właściciel pracowni Sławomir Intek.
Mistrz witrażu przedstawił swoich współpracowników. W barwnych słowach opowiedział historię powstawania firmy, przeprowadzkę na ulicę Szewską 8 w Toruniu, historię zabytkowej kamienicy, w której znajduje się zakład. Zwiedzający mieli okazję usłyszeć o planach Sławomira Intka założenia w piwnicach kamienicy muzeum witrażu. Gospodarz prowadzi tą  / Fot. Jerzy Jastrzębskiautorską pracownię od 1992 roku i nawiązuje do metod i technik dawnych mistrzów witrażownictwa. Tutaj powstają monumentalne sakralne przeszklenia architektoniczne , indywidualne oświetlenia w technice Tiffany. W pracowni wre praca twórcza. zwiedzający mogą się przyjrzeć jak powstają projekty, jak tnie się i szlifuje szkło. Ściany zapełnione zaklętymi w szkle aniołkami, postaciami z historii Polski, motywami kwietnymi czy też związanymi z historią miasta i terenu. Przepiękny herb Torunia obok zegara ze szkła dominują swym urokiem nad innymi. Mistrz Sławomir Intek ma jeszczeWłaściciel pracowni Intek-Art Sławomir Intek i jego duma -szklane samoloty. / Fot. Jerzy Jastrzębski jedną pasję wykonuje ze szkła modele kolorowych samolotów. Zwisają one z zabytkowej powały, a dumny właściciel opowiada o nich swoim gościom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.