Facebook Google+ Twitter

Szlakiem wędrowek papieskich - Groń Jana Pawła II na Leskowcu

Mało osób wie o istnieniu tego przepięknego miejsca, jakim jest Groń Jana Pawła II, góra poświęcona Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Na szczycie znajduje się przepiękna kaplica, w której odprawiane są msze święte.

Groń Jana Pawła II / Fot. Katarzyna JakubowskaKaplica poświęcona Janowi Pawłowi II umiejscowiona jest niedaleko szczytu góry Leskowiec. Znajduje się ona w Beskidzie Małym, niedaleko takich miast jak Andrychów i Wadowice.

Inicjatorem przedsięwzięcia był Stefan Jakubowski z Andrychowa. Historia rozpoczęła się od rodzinnej pasji państwa Jakubowskich, którą były górskie wędrówki i chęć modlitwy jak najbliżej Boga. Z wędrówek wynieśli przekonanie, że wędrowanie winno prowadzić do Boga. Najpierw na Leskowcu wzniesiono kamienny krzyż "Ludziom Gór". Ze względu jednak na mnogość turystów i pielgrzymów wędrujących, by pomodlić się przy krzyżu, podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy kaplicy.

Leskowiec był częstym celem wędrówek Karola Wojtyły. Wędrował tam w latach trzydziestych, jako uczeń, więc kaplica miała być darem dla Ojca Świętego na jego 75. urodziny. Dzięki zaangażowaniu państwa Jakubowskich, wzniesiono kaplicę, którą nazwano Groniem Jana Pawła II. Kaplica ma wymiary 13x5m, które nawiązują do daty zamachu na życie Papieża 13 maja 1981 r. Kaplica została poświęcona przez biskupa Tadeusza Rakoczego 9 września 1995 roku.

Wierni / Fot. Katarzyna JakubowskaGłówny pomysłodawca kaplicy miał okazję osobiście wręczyć Ojcu Świętemu jej makietę, podczas wizyty papieża w Skoczowie w 1995 roku. W liście datowanym w Watykanie na 7 listopada 1995 r. a skierowanym do Danuty i Stefana Jakubowskich Ojciec Święty odpowiadał:

"Drodzy Państwo - Bóg zapłać za Wasze starania i poniesiony trud przy budowaniu Kaplicy Sanktuarium Górskiego na Groniu. Trud ten uwieńczony został piękną uroczystością poświęcenia kaplicy przez Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego z udziałem licznych pielgrzymów w dniu 9 września. Załączone fotografie przybliżyły mi to wydarzenie, którym pragnęliście podziękować Panu Bogu za łaskę uratowania mego życia w dniu 13 maja 1981 r. Jeszcze raz polecam Was Bogu i Jego Matce. Z błogosławieństwem dla Wszystkich, którzy z Wami współpracowali. Jan Paweł II".

W kaplicy na Groniu przechowywane są cenne pamiątki, m.in. dwukrotnie ofiarowany dla Gronia różaniec papieski. Jeden z nich jest darem Ojca Świętego przekazanym sanktuarium przez biskupa Stanisława Ryłkę 17 lipca 1996 r. Znajduje się tutaj również obraz Matki Bożej Królowej Ludzi Gór - namalowany przez Jana Brońkę według koncepcji Stefana Jakubowskiego, pobłogosławiony przez Jana Pawła II w Bielsku-Białej 22 maja 1995 r. Jest też fotel papieski z Kaplicówki w Skoczowie, który do kaplicy na Groniu wykonali jako pracę dyplomową uczniowie szkoły Księży Salezjanów z Oświęcimia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.