Facebook Google+ Twitter

Szlakiem zabytków UNESCO. Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół Pokoju w Świdnicy w roku 2001 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Zabytków Kultury UNESCO. Jest to miejsce interesujące nie tylko ze względu na ciekawą architekturę, ale też z powodu swojej historię.

Kościół Pokoju w Świdnicy / Fot. Nico Trinkhaus/CC-BY-NDW XV wieku Świdnica zaraz za Wrocławiem była drugim pod względem wielkości miastem na Dolnym Śląsku. W tym czasie na terenach tych nowe religie reformatorskie zyskiwały rzeszę wiernych. Największą popularnością cieszył się luteranizm – dziś Kościół Ewangelicko-Augsburski. Ziemie te od 1525 roku znajdowały się pod panowaniem Habsburgów. To za czasów tej dynastii na początku XVII w ramach kontrreformacji katolicyzowano kościoły i uciskano gminy ewangelickie. Sytuacja zmieniła się odrobinę po pokoju Westfalskim w 1648 r., w którym zawierały się między innymi prawa o tolerancji religijnej. Właśnie z tym okresem związana jest historia budowy trzech Ewangelicko-Augsburskich Kościołów Pokoju w Głogowie, Jaworze i Świdnicy.

Ciekawostką są okoliczności budowy tych trzech zabytków. Cesarz Ferdynand III Habsburg zezwolił na ich wzniesienie pod pewnymi warunkami. Musiały się one znajdować się poza granicami miasta i nie mogły posiadać ani wież ani dzwonów. Prace nad ich budową nie mogły trwać więcej niż jeden rok, a jedynym materiałem, który mógł zostać wykorzystany było drewno.

Kościół w Świdnicy został wybudowany jako trzeci w kolejności. Kamień węgielny położono w sierpniu 1656 roku, a prace nad nim zakończono w czerwcu 1657 r. Wybudowany został na planie krzyża, co zapewniło trwałość jego konstrukcji. Nawa poprzeczna ma ok. 30 m długości, 20 m szerokości i 15 m wysokości – łącznie około 1090 m2. Znajduje się tam 3000 miejsc siedzących, a cały kościół pomieścić może 7500 ludzi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.