Facebook Google+ Twitter

Szmajdziński: tarcza nie zwiększa bezpieczeństwa Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-14 22:23

Były minister obrony Jerzy Szmajdziński z SLD uważa, że parafowanie umowy z Amerykanami w sprawie tarczy antyrakietowej nie wzmacnia bezpieczeństwa Polski. Dziś zakończono negocjacje z USA na temat umieszczenie w naszym kraju elementów tarczy.

Jerzy Szmajdziński w rozmowie z IAR podkreślił, że to co wynegocjował rząd w zamian za ryzyko umieszczenia tarczy nie równoważy się. Zdaniem polityka SLD bateria rakiet Patriot dowodzona przez Amerykanów nie poprawi bezopieczeństwa Polski. Według Szmajdzińskiego decyzja podjęta w tym momencie powoduje, że należy oczekiwać konsekwencji ze strony rosyjskiej, ponieważ kwestia instalacji budowy tarczy nie została ustalona z Moskwą.

Były minister obrony jest zdania, że nie zrobiono wszystkiego, by możliwie zagrożenia zostały niwelowane przez rekompensatę wspólnych polsko-amerykańskich inwestycji.

Porozumienie z Amerykanami przewiduje, że w Polsce będą stacjonowały rakiety Patriot, nie ma jednak informacji ile ich dokładnie będzie. Wiadomo, że na początek pojawi się u nas jedna bateria.

Umowa przewiduje również, że do 2012 roku zostanie u nas rozmieszczony stały garnizon amerykański. Ten postulat miał wyjść z naszej strony, tylko jeszcze kilka miesięcy temu wydawał się mało realny. Premier Donald Tusk mówił, że obecność Amerykanów w Polsce to dowód dobrej woli z ich strony w ostatnich dniach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.