Facebook Google+ Twitter

Szok kulturowy podczas „Dwóch dni w Paryżu”

Szok kulturowy to zjawisko znane praktyczne wszystkim. Różnice w mentalności rożnych narodów doprowadzają do absurdalnych sytuacji, zupełnego niezrozumienia i wzajemnych pretensji. Na to właśnie narażony zostanie związek Marion i Jacka, którzy wybrali się w romantyczną podróż po Europie i postanowili spędzić dwa dni w Paryżu.

Marion i Jack / Fot. materiały dystrybutoraMarion (Julie Delpy) i Jack (Adam Goldberg) tworzą bardzo udany związek. Są ze sobą już dwa lata i żadne z nich nie ma wątpliwości, że chce spędzić z tą drugą osobą resztę życia. Jeszcze nie wiedzą, że tę sielankę przerwie ich „romantyczny” wyjazd. Amerykanin i Francuzka mieszkają w USA. Postanawiają wybrać się w podróż swojego życia. Jadą do Włoch i Francji. W Paryżu Jack ma poznać rodziców swojej partnerki.

Z punktu widzenia Amerykanina, Paryż to okropne miejsce, w którym mieszkają dziwni ludzie. Taksówkarz potrafi opowiedzieć o sobie wszystko i zdradzić najgłębsze tajemnice swojego życia osobistego. Paryscy artyści opiewają tylko ludzką seksualność i francuską miłość w każdym wydaniu. Francuzi są nieprzewidywalni, do stolika Jacka podchodzi nieznajomy mężczyzna i łapie go za rękę. Najgorsze jest jednak postrzeganie przez Francuzów własności prywatnej. - "Co twoje – to moje" – mówi do Jacka przyjaciel Marion, sugerując, że mogą podzielić się nawet jego Paryski targ / Fot. materiały dystrybutorakobietą.

Z kolei Francuzi postrzegają Jacka jako ignoranta i dziwaka. Przeszkadza mu dosłownie wszystko: od zacieków na ścianie w mieszkaniu Marion po za małe prezerwatywy. Amerykanin nie może pojąć, że ze swoimi byłymi partnerami można się przyjaźnić i opowiadać swoim rodzicom o intymnych szczegółach związku. Najgorsza jest jednak wizyta na targu. Reakcja Jacka na zapach surowego mięsa i widok skóry prosiaka nie tylko dziwi, ale szokuje i śmieszy ojca Marion.

Tłem dla opowiedzianej w filmie historii są widoczne wewnętrzne podziały w społeczeństwie francuskim i amerykańskim. Różnice zdań pomiędzy Francuzami przywiązanymi do konserwatywnych wartości i zwolennikami ideologii liberalnej doskonale obrazuje scena kłótni Jack, Marion i jej przyjaciel / Fot. materiały dystrybutoraMarion z taksówkarzem. Kobieta znająca języki obce i będąca w związku z obcokrajowcem zostaje obrażona przez starszego człowieka, który twierdzi, że znajomość jego ojczystego języka jest wystarczająca, a wszyscy ludzie powinni mówić po francusku. Jack z kolei wskazuje złą drogę do Luwru swoim rodakom, którzy prezentują odmienne poglądy polityczne.

„Dwa dni w Paryżu” to komedia opowiedziana w lekki sposób. Julie Delpy, reżyserka filmu, zwraca uwagę, na to, że w dobie globalizacji, różnice kulturowe i mentalne nadal istnieją i mogą stać się przyczyną łez, smutku oraz śmiechu i komicznych sytuacji. Przypomina też, że ludzie i narody bardzo się od siebie różnią. Dlatego w dzisiejszym świecie rola tolerancji jest tak ogromna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

recenzja jak wiele innych na forach reklamujących film, brak przedstawienia wzajemnych relacji w związku jaki łączy głównych bohaterów i własnych odczuć z obejrzenia filmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

z błędów popełnianych przez ludzki umysł "idole jaskini" należą do tych,których pozbyć sie jest najtrudniej, jak pisał Francis Bacon..
+ za język

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 31.05.2008 12:38

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

z mojego punktu widzenia Paryż to też okropne miasto;]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 24.05.2008 19:11

plus za ciekawą recenzję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Recenzja filmu interesująca /+/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za ciekawą recenzję

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) jak dla mnie troszkę za dużo o fabule, zaś za mało o Twoich osobistych odczuciach, Justyno. Jednak globalnie rzecz ujmując, recenzja bardzo dobra :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.