Facebook Google+ Twitter

Szok, współczucie czy śmiech? - twarze reklamy społecznej

Kto z nas nie zna Pajacyka, kto nie słyszał o sprzątaniu świata. Zbieramy dary, segregujemy śmieci, działamy społecznie, ponieważ ktoś dotarł do naszej świadomości i nakłonił do tego. Czy dokonała tego reklama społeczna?

Business Consulting Sp. z o.o.www.krbrd.gov.plCzym ona tak naprawdę jest?

Reklama społeczna jest fomą społecznej komunikacji. W mniej lub bardziej wesoły i taktowny sposób – próbuje nas wychowywać i uczyć. Nie przysparza to jej fanów. Taki rodzaj reklamy jest ingerencją w naszą prywatność – prosi nas o coś, przypomina, ostrzega, nakazuje. Jaka więc powinna być, aby była skuteczna?

Nie puszczajmy oka w społecznych

Komercyjna reklama to "oczko" do konsumenta. Społeczna posługuje się wszystkimi chwytami zwykłej reklamy, także nakłania nas do wydania pieniędzy - tyle że nie dla siebie, ale na obiad dla głodnego dziecka, schronisko dla zwierząt. Często mówi tym samym językiem, jednak dotyczy zagadnień poważnych i podstawowych: cierpienia, wyborów moralnych, ludzkiej tragedii. Dlatego wymaga autentyczności, szczerości a nie intelektualnej woltyżerki.

www.allcatsaregrey.republika.plDoskonałym przykładem chybionej reklamy społeczej jest plakat: jest O.K.,nie pękaj. Po pierwsze nie wiadomo do kogo jest skierowany, no bo nie do tych, którzy wiedzą do czego służy prezerwatywa. A jeśli nie do nich, to tym, którzy nie wiedzą jak jej używać, może przysporzyć wiele kłopotów.

Dobra reklama społeczna jak tragedia antyczna powoduje, że odbiorca przeżywa katharsis, po którym następuje chęć działania. Między reklamodawcą, który nas wzruszył, a nami - poruszonymi odbiorcami, powstaje więź emocjonalna.Czegoś się nauczyliśmy, coś się w nas zmieniło. Reklama powinna dać możliwość reakcji, dać szanse, aby dzięki niej można było spełnić dobry uczynek. Czy tegoroczne kampanie społeczne odwołują się do emocji i na dłużej pozostaną w naszej pamięci?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.07.2008 04:48

Reklama społeczna to chyba jedyny pożyteczny społecznie sektor reklamy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.