Facebook Google+ Twitter

„Szopka”, czyli dlaczego marznie wielbłąd

W Łodzi wszyscy od 24 grudnia ruszyli pod katedrę, by zobaczyć szopkę. Atrakcją są żywe zwierzęta. Wyobraźmy sobie: minus 3 stopnie, ludzie poubierani w rękawiczki, szaliki i grube kurtki tłoczą się pod kościołem. Wydawałoby się - nic szczególnego. A jednak...

Wielbłąd w łódzkiej "szopce". / Fot. Patrycja CychnerKiedy mi zamarzały już palce, wielbłąd z zimna chodził od jednego rogu do drugiego swojej zagrody. Na policzkach miał sopelki lodu, aż zdawało się słyszeć jak krzyczy „zabierzcie mnie stąd!”. A wszyscy szczęśliwi robili mu zdjęcia, jakby nigdy wcześniej wielbłąda nie widzieli. Ciekawe jak wiele z nich zamiast myśleć o tym „jaki ładny wielbłądek” zastanowiło się nad tym jak jest mu strasznie zimno. Kiedy głośno wyraziłam swoją opinię na ten temat dwie osoby wręcz zabiły mnie wzrokiem. Czyżby własne potrzeby sfotografowania wielbłąda i pochwalenia się znajomym wzięły górę nad dobrem zwierzęcia?

"Szopka" / Fot. Patrycja CychnerTo nie wszystko. Tuż obok marzła reszta zwierząt. Osiołek nawet nie chciał wychylić nosa na zewnątrz. A kolejka, by je zobaczyć z minuty na minutę się zwiększała. Mi żal ściskał serce, inni tylko ściskali aparaty i przepychali się w kolejce.

Ale i to nie wszystko. Z niezwykle magicznego święta, jakim jest Boże Narodzenie, ten niezwykły dzień stał się możliwością zarobku, idealnym momentem na handel, wręcz odpustem. Tylko brakowało różowych, tandetnych torebeczek dla dziewczynek i plastikowych pistoletów dla chłopców. Masz ochotę na watę cukrową? Może rurkę z bitą śmietaną? Śmiało idź pod łódzką katedrę. Z oglądania szopki możesz zrobić sobie seans filmowy w trakcie którego tradycyjnie zjesz popcorn. Handlowcy oczywiście nie zapomnieli też o pociechach, które znudzone patrzeniem na dziecko w stogu siana, urozmaicą sobie czas balonikiem. Pamiętaj też zaopatrzyć się w sporą gotówkę. Teraz już nie wrzuca się ostatnich dwóch złotych na odbudowę domu samotnej matki, lecz wydaje się 15 - 20 złotych na folię wypełnioną helem.

Szopka / Fot. Patrycja CychnerNie ukrywam, że nie należę do najbardziej religijnych osób w tym kraju. Nie chodzę do kościoła, nie modlę się wieczorem, nawet w szkole jestem wypisana z religii. Ale są pewne granice. Pewne zwyczaje, które trzeba uszanować. Pewne tradycje, których nie powinno się zmieniać. Uwielbiam Boże Narodzenie. Czekanie na pierwszą gwiazdkę, moment spotykania się z rodziną przy wspólnym stole, rozdawanie prezentów i patrzenie jak moi bracia przeżywają przybycie Świętego Mikołaja. Później idzie się obejrzeć szopkę. W spokoju, bez zbędnych ceregieli. A tu robi się z tego jarmark. Na dodatek wykorzystując do tego zwierzęta, nieprzyzwyczajone do zimna. I te tłumy obcych dla nich ludzi.

Mi już palce się ogrzały, jednak wielbłąd będzie „maszerował” w zagrodzie aż do 7 stycznia. Może tych, którzy to wymyślili postawimy na dworze w skąpych ciuszkach i zobaczymy co oni wtedy powiedzą. Niestety, zwierzęta słowami tego nie wyrażą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Wielki plus! Aż trudno mi w to uwierzyć. Rzeczywiście ten jarmark niewiele ma wspólnego z ideą świąt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przed szopką stała drewniana skrzynka do której ludzie mogli wrzucać pieniądze na odbudowę Domu Samotnej Matki. byłam tam więc widziałam i sprawdziłam ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie odbudowa Domu Samotnej Matki, ale budowa nowgo gmachu - na przyszłość sprawdź to:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

no nie wypada podpisac sie pod Wami wszystkimi ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ogromny plus. To jest to o czym pisałam pod galerią dotyczącą tej szopki. Zwierzęta cierpią, a głupota ludzka przekracza wszelkie granice.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas, we Wrocławiu, to samo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Za artykuł i słuszne stanowisko.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

fakt, masakryczne

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kiedy głośno wyraziłam swoją opinię na ten temat dwie osoby wręcz zabiły mnie wzrokiem" : + i nie przejmuj się złymi spojrzeniami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Ludzie są jednak bezlitośni i bezmyślni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.