Facebook Google+ Twitter

Szopka z piasku ponownie symbolem świątecznej Gdyni

Przed kolegiatą w Gdyni, na placu przy ulicy Świętojańskiej, stanęła bożonarodzeniowa szopka. Cała... z piasku.

Bożonarodzeniowa szopka z piasku / Fot. Małgorzata OsowieckaPrace przygotowawcze trwały od 6 grudnia, a samo wykonywanie rzeźby artyści z grupy Art Team rozpoczęli w środę, 15 grudnia. Warto wspomnieć, że grupę młodych rzeźbiarzy - Art Team, tworzą absolwenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a do wykonania szopki przyczyniło się pięcioro z nich: Ewa Topolan (autorka projektu szopki), Adriana Majdzińska, Mariusz Otta, Maciej Krause i Marek Elsner.

Gotową szopkę, wzorowaną na architekturze gotyku, można podziwiać od 19 grudnia.
Niegotowe jeszcze dzieło było ukryte w podgrzewanym namiocie, w którym pracowali uzdolnieni artyści. W niedzielę, o godzinie 17 nastąpiło uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tej niezwykłej rzeźby. Plenerowemu wernisażowi towarzyszyło spore zainteresowanie. Zimowa atmosfera została podgrzana dzięki koncertowi "Niech w rodzinie kolęda płynie". Było bardzo nastrojowo i świątecznie, a na gości czekała gorąca herbata i świąteczne ciasteczka.

Choć szopka wygląda nieco inaczej niż przed rokiem, to jednak prezentuje się tak samo pięknie. Przedstawia Świętą Rodzinę w towarzystwie Trzech Króli i pasterzy, a także aniołów i zwierząt (osły, owce). Zachwyca ilością detali i precyzją wykonania.Bożonarodzeniowa szopka z piasku / Fot. Małgorzata Osowiecka

"Szopka zakłada połączenie tradycyjnego spotkania Świętej Rodziny i Trzech Króli z elementami gotyku symbolizującymi uwielbienie Boga i dążenie do bliskości ze Stwórcą" - mówi Ewa Topolan, autorka.

Zarówno szerokość, jak i długość rzeźby, to w przybliżeniu 4 metry. W porównaniu z tą sprzed roku, szopka straciła nieznacznie na objętości; do jej produkcji użyto 100, zamiast 120 ton specjalnie przygotowanego i przesianego piasku.

Bożonarodzeniowa szopka z piasku / Fot. Małgorzata OsowieckaMateriał został dostarczony ciężarówkami z kaszubskiej żwirowni. Piasek łączono z wodą, przez co możliwe było zbijanie masy w drewnianych formach. Każda z nich miała wymiary odpowiadające tworzonej figurze. Nie obyło się bez przeszkód - niska temperatura powodowała rozsypywanie się kruszcu.

Co do organizacji - pomysłodawcą jest Fundacja "Wspólnota Gdańska", zajmująca się także przygotowaniem piaskowych rzeźb, które można corocznie podziwiać na plaży w Gdańsku Jelitkowie. Projekt współfinansowany przez Miasto Gdynię został objęty honorowym patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

Wystawa będzie czynna aż do Święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia. A może dzieło nie wytrzyma tak długo? Rok temu rzeźbę w nienaruszonym stanie można było podziwiać tylko przez 4 dni. Szopka prezentuje się pięknie także wieczorem / Fot. Małgorzata Osowiecka

Szopka czeka na widzów o każdej porze dnia i nocy. W dzień piasek pięknie mieni się w promieniach słońca, a po zmroku - specjalnie podświetlona szopka jest równie interesująca.
Na rok 2011 zadanie "Gdyńska Szopka na Boże Narodzenie" również dostało dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości 25 tysięcy złotych. Czyżby nowa gdyńska tradycja?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

cdn
  • cdn
  • 26.12.2010 21:22

Szopki to przekręt. Pasterze nie spotkali tak zwanych króli w stajence, bo ci przyszli w innym czasie do Jezusa(Mateusza 2,11 podaje, że weszli do domu, nie do stajenki). A przyszli nie królowie, tylko magowie(przypis w katolickiej Biblii Tysiąclecia do Mateusza 2,1). Święto 3 króli to cześć dla magów, których działalność Bóg potępił w Biblii. Nieżle nas kler szopkami wmanewrował w nieposłuszeństwo wobec Boga.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam i widzialem zaagranica wiele podobnych piaskowych dziel ale ta wydaje mi sie jest najpiekniejsza, gdyz jest "nasza"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki serdeczne za informację, może zrobię sobie małą wycieczkę do Gdyni i przy okazji obejrzę to cudo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.