Facebook Google+ Twitter

Szopki i Roscon, czyli co w Święta w Maladze piszczy

Gdzie spędzić Święta na ciepłej plaży? Gdzie podziwiać szopkę w aptece czy w obuwniczym? Gdzie życzyć sobie wszystkiego naj, łamiąc się słodkim "opłatkiem"? Tylko w Maladze!

Roscon del Reyes / Fot. Dorota BelinaTradycje bożonarodzeniowe są w każdym kraju zgoła inne. My jesteśmy przyzwyczajeni do choinki - pachnącej lasem, z kłującymi igiełkami, opadającymi tuż po Wigilii i denerwującymi tym samym panią domu, który ciągle musi je sprzątać. Nie wyobrażamy sobie Świąt bez prezentów w wieczór wigilijny, obowiązkowo pod choinką. Dajemy sobie buziaka pod jemiołą, dzielimy się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego naj. Na stole 12 potraw, symbolizujących 12 Apaostołów - oczywiście wszystko postne. Ale to wszystko już wiemy, jest przekazywane nam z dziada pradziada. Nawet, jeśli nie jesteśmy osobami wierzącymi, to i tak Boże Narodzenie ma dla nas wymiar tradycji. Jak jest w Hiszpanii? Podobnie, bo to również jest kraj katolicki - też są ozdobne światełka w miastach, też są prezenty, dobre jedzenie, ale jednak są różnice.

Choinka. Niby jest - stoi wypindrzona na środku rybku Starego Miasta, każdy chce mieć przy niej zdjęcie (uff... tłumy na Larios w Maladze...). Ale czy jest w domach? Generalnie tak, choć nie w każdym, no i oczywiście sztuczna, bezzapachowa mietła ;). Hiszpanie za to mają szopki. Wszechobecna szopki, przecudnie wykonane, z najdrobniejszymi szczegółami. Pojawiają sie już na początku grudnia. Są nie tylko w kościołach, ale też w spożywczaku, u fryzjera, w piekarnii, sklepie obuwniczym, Urzędzie Miasta,..., wszędzie! Szopka tu to nie drewniana chatka z Jezuskiem, Maryją, Józefem, Trzema Królami i zwierzakami. To wielkie konstrucje z najróżniejszymi postaciami - od piekarza, stolarza, pani nabierającej wodę ze studni, poprzez dziwną postać chłopca, kucającego za potrzebą. Są wielkimi ilustracjami życia codziennego.

Post w Wigilię nie jest tu znany. Tak, obchodzi się Wigilię - wszystkie restauracje, sklepy, urzędy, są czynne do 18:00, potem jest świętowanie w gronie rodzinnym. Większość restauracji ma na ten dzień przygotowane Menu Navideno, więc można przyjść z bliskimi na obiad wigilijny, a kolację celebrować już we własnym domu. Oczywiście wszystko jest mięsne. Hiszpanie nie poszczą tego dnia, ale bogactwo ryb sprawia, że i my Polacy znajdziemy coś dla siebie:). Slodkim przysmakiem świątecznym jest turrón, który zastępuje nasz opłatek- tradycyjny hiszpański nugat, przygotowywany z miodu, cukru, białek jaja i mielonych migdałów. Występuje w wielu wariantach, z których najpopularniejsze są dwa: blando, zwane też turrón de Jilona – delikatny, miękki orazduro – turron de Alicante – twardy, chrupiący. Baaardzo słodki - mnie nie smakuje.

Prezenty. Pewnie, że są :) Tyle, że przynosi je nie Święty Mikołaj ( jak niby miałby tu dotrzeć na saniach, jeśli śniegu brak?), ale Trzej Królowie 6 stycznia. Na ten dzień przygotowuje się tzw. Roscon de Reyes, czyli podobno obłędnie słodki precel, przekładany kremem lub bitą śmietaną, nadziewany owocami kandyzowanymi. Już niebawem dowiem się, jak smakuje:).
No i oczywiście loteria:) Wszędzie, gdzie nie pójdziemy, od mniej więcej połowy pździernika, można zauwazyć szał loterii świątecznej - wiele osób na ulicach, w sklepach, na targach, sprzedaje kupony, zachęcając okrzykami. Ale nikogo chyba zachęcać nie trzeba, bo walka toczy się o niezłą wygraną:). Nie do końca rozumiem zasady owej zabawy, ale dowiedziałam się, że toczy się już od 1812 r.! Jest uznawana za największą na świecie, ze względu na sumę nagród, jakie sa do wygrania co roku. W skrócie można to opisać tak, że wygrywa więcej niż jedna osoba - chyba ok. 2000 osób może cieszyć się z większych lub mniejszych nagród. W tym roku losowanie odbywa się 22 grudnia (nie wiem, czy jest to stała data), więc będę oglądała z ciekawością, choć sama losu nie nabyłam - może za rok;)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.