Facebook Google+ Twitter

Szpaska wyszła z lasu. I zawędrowała na Industriadę na Ficinusie

Współautorzy: Barbara Podgórska

Jednym z punktów bogatego programu tegorocznej Industriady w Rudzie Śląskiej był finał konkursu poetyckiego pod tytułem „Szpaska w lesie”.

 / Fot. Adam K. PodgórskiInicjatorem literackiej zabawy był Bronisław Wątroba, niestrudzony rudzki fraszkopisarz, pasjonat i popularyzator mowy śląskiej, a organizatorem Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, obchodzące właśnie 5. rocznicę istnienia.
Laureci i jurorzy / Fot. Adam K. Podgórski
W „Kuźni Smaku”, restauracji w Ficinusie wireckim, zabytkowym osiedlu robotniczym, wpisanym do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, odbył się wczoraj finał imprezy. W konkursie wzięło udział 8 autorów, którzy zgodnie z regulaminem nadesłali po trzy żartobliwe utwory, popełnione po śląsku, na temat drzew, lasu, przyrody. Oceniała je pod kątem zgodności z tematem, wzorcem literackim i wartości artystycznych, komisja w składzie: Jolanta Budniak, Bronisław Wątroba i niżej podpisany, Szpaska, której nazwa pochodzi od śląskiego słowa: szpas – żart, kawał, dowcip, jest wymyślonym przez Bronisława Wątrobę utworem poetyckim o nieskomplikowanych rymach: ab, ab, cc, ale o humorystycznym, ironicznym niekiedy groteskowym wydźwięku.
Barbard Śmigała / Fot. Adam K. PodgórskiUrszula Pilny / Fot. Adam K. Podgórski
Klasyfikacja nagrodzonych przedstawia się następująco: I miejsce – Bernard Śmigała; II miejsce – Jadwiga Bohla; III miejsce – Urszula Pilny; IV miejsce – Urszula Oślislok, Marek Judycki; V miejsce – Barbara Politaj, Grażyna Kisielewicz; VI miejsce – Krzysztof Kokot.

Laureaci otrzymali dyplomy i komplety książek „Drzewa w Pomniki zaklęte”, wydanych przez Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew, długopisy, breloki i smycze na klucze oraz mapy i foldery - przewodniki po Szlaku Zabytków Techniki. Osobne nagrody ufundowała i wręczyła Jolanta Budniak.

Podczas spotkania, Ludwik Poloczek, przedstawiciel Związku Górnośląskiego – Kolo Halemba, wręczył brązowe odznaki „Pszociel Ślónski Godki” Barbarze Podgórskiej, dziennikarce obywatelskiej i Jerzemu Buczyńskiemu, literatowi, za twórczość popularyzującą mowę śląską i regionalizm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • 14.06.2011 21:27

TWA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla tych wszystkich, którzy krzewią regionalizm
Dziekuję wszystkim za miłe przyjęcie . Wielkim dla mnie było zaszczytem być waszym jury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.