Facebook Google+ Twitter

„Szpieg”. Dramat sensacyjny z fenomenalnym Garrym Oldmanem

„Szpieg” z rolą Garry’ego Oldmana typowaną do Oscara to nie jest kolejny film o herosach-macho, tylko o agentach, którzy zastanawiają się, czy chcą być wyłącznie urzędnikami pracującymi po stronie "dobra" z urzędu.

Gary Oldman moim równolatkom znany jest jako psychopatyczny policjant Norman Stansfield w „Leonie zawodowcy” sprzed kilkunastu lat. Młodsi widzowie kojarzą go pewnie z drugoplanowej roli komisarza Gordona w ostatnich „Batmanach”. Także i w "Szpiegu" występuje w roli człowieka pracującego z urzędu dla utrzymania porządku. Ale robi to zupełnie inaczej niż sam wcześniej, czy ktokolwiek przed nim. Jest tu Georgem Smiley’em, przedwcześnie przeniesionym na emeryturę agentem tajnych służb brytyjskich (zwanych tutaj Cyrkiem).

Celowo napisałem „Jest nim”, a nie „gra go”. Oldman, tak samo jak Smiley, był już prawie na aktorskiej emeryturze - zapomnianym i niedocenianym aktorem. Dawno nie widzieliśmy go w głównej roli. Od czasów wspomnianego „Leona ...” grywał czarne charaktery, będąc zawsze doskonałym partnerem dla aktorów, grających jego „pozytywnych” przeciwników, ale z czasem zniknął i jego najlepsze czasy, wydawało się, przemijają. Teraz przypomina o sobie po latach i najwyraźniej znowu wchodzi do gry o najwyższą stawkę.

Są lata 70. George Smiley to człowiek, który by wrócić do zawodu, który był sensem jego życia, musi wykryć zdrajcę w szeregach swojej starej organizacji. Ktoś działa na dwa fronty i współpracuje z rosyjskim wywiadem. Smiley ma do rozpracowania czterech swoich byłych kolegów, potencjalnych szpiegów. Nadaje im, za sugestią dawnego szefa (JohnnHurt) pseudonimy: „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” (jest to zarazem tytuł książki Johna Le Carre’a i dosłowny przekład oryginalnego tytułu filmu).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Katarzyna Buhłak
  • Katarzyna Buhłak
  • 26.02.2012 17:57

widziałam, rewelacja:) polecam tylko najpierw przeczytać książkę- też doskonałą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oldman to doskonały aktor. Chętnie obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.