Facebook Google+ Twitter

Szpieg nad polskim poligonem

Ćwiczenia polskiej armii na poligonie nieopodal Ustki stały się obiektem zainteresowania Rosjan.

 / Fot. Su-24MR (fot. Wikipedia)Latem 2009 roku w okolicy poligonu w Wicku Morskim koło Ustki, gdy polska armia przeprowadzała ćwiczenia z wykorzystaniem strzelania rakietowego, doszło do nieujawnionego przez MON incydentu.

Nagrano film z przelotem nieopodal naszego wybrzeża, obcego samolotu szpiegowskiego. Maszyna leciała bardzo nisko, na wysokości ok. 300 metrów nad powierzchnią morza, niemal ocierając się o polską strefę powietrzną.

Obsługa radaru natychmiast wychwyciła obiekt termowizyjnie, wykrywając ciepło, emitowane w locie przez silnik samolotu. Po niecałej minucie pilot zorientował się, że jest namierzany przez radar i natychmiast zmienił kurs, kierując samolot poza jego zasięg.

Polskie służby wywiadu wojskowego przeanalizowały uzyskane nagranie i ustaliły, że obcy samolot to najprawdopodobniej maszyna rosyjska - szpiegowski Su-24MR Fencer. Jest to dwusilnikowy samolot bombowy o zmiennej geometrii skrzydeł i zasięgu ponad 2,5 tys. km, zdolny do działań powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych. Przystosowany do lotów rozpoznawczych na niewielkich wysokościach, potrafi namierzyć i zniszczyć stacje radiolokacyjne wroga, wnikając nawet głęboko w jego terytorium.

Zdaniem specjalistów wojskowych, misja samolotu polegała na ustaleniu lokalizacji i parametrów polskich radarów, by w przypadku potencjalnego ataku, zniszczyć je bombowo lub rakietowo z dużej odległości. Jak się okazuje, obiektem podobnych operacji szpiegowskich, stała się niedawno także Słowacja. Tam, rosyjskie samoloty wywiadowcze, zostały zauważone aż nad Koszycami.

Źródło: Gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wiem o wypadku w 2007r. podczas strzelania z działka przeciwlotniczego do którego załadowano przez przypadek ostrą amunicję i oberwalo kilku żolnierzy. O zestrzeleniu samolotu nic nie wiem. Można prosić o węcej szczegółów na ten temat?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiem doskonale o tym. Przez 15 miesięcy miałem zaszczyt służyć w wojskach rakietowych / każdy z nas wtedy dużo włożył trudu i potu, na poligonach czy to ćwiczeniach/ .
Podczas jednego z poligonów w Wicku Morskim przypadkowo został zestrzelony polski samolot, dość głośno było o tym w mediach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli było to latem to najprawdopodobniej podczas strzelań rakietowych. Tyle różnego sprzętu i nie mogli strącić samolotu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.