Facebook Google+ Twitter

Szpiegowski skandal w Niemczech. Komisja ds NSA była infiltrowana

W Niemczech aresztowano pracownika BND, niemieckiej służby wywiadowczej pod zarzutem szpiegostwa. Mężczyzna wykradał tajne dokumenty, które były związane z pracami komisji śledczej Bundestagu ds. afery podsłuchowej NSA.

Wielki Brat obserwuje cię. http://www.ictjournal.ch/News/2014/02/07/Linternet-des-objets-prend-de-limportance-aupres-des-decideurs-IT-suisses.aspx licencja: CC3.0 / Fot. ictjournal/flickrNiemcy jeszcze nie otrząsnęli się po wybuchu afery z podsłuchiwaniem kanclerz Angeli Merkel i szeroko zakrojonymi działaniami wywiadowczymi amerykańskich służb, a już są świadkami kolejnego skandalu. Komisja śledcza Bundestagu ds. afery podsłuchowej NSA (National Security Agency - Narodowa Agencja Bezpieczeństwa) była szpiegowana i okradana z tajnej dokumentacji. Sprawcą jest 31-letni pracownik BND (Bundesnachrichtendienst - Federalna Służba Wywiadowcza). Decyzja prokuratury federalnej o aresztowaniu mężczyzny została powzięta wobec "uzasadnionych podejrzeń o prowadzenie działalności szpiegowskiej".

Zatrzymany mężczyzna przekazywał informacje stronie amerykańskiej do czego przyznał się podczas przesłuchań. Wcześniej zaobserwowano, że próbuje nawiązać kontakt również z wywiadem Federacji Rosyjskiej. Nie byłby już podwójnym agentem, ale szpiegiem wielostronnym. Śledczy skrupulatnie analizują zeznania podejrzanego. Mówi się, że może to być największy skandal tego rodzaju od czasu zakończenia II wojny światowej.

Szpiegowskie instrukcje były najprawdopodobniej odbierane z ambasady Stanów Zjednoczonych w Berlinie. Zatrzymany pracownik BND prowadził swoją działalność bez przeszkód przez ostatnie dwa lata. Jego praca administracyjna w Pullach związana była z pocztą BND. Szacuje się, że wykradł co najmniej 218 tajnych dokumentów niemieckiego wywiadu, w tym akta komisji śledczej Bundestagu ds. NSA. Za zdobyte materiały otrzymał ok. 25 tys. euro, które odbierał w czasie spotkań z agentami USA, jakie organizowano w Austrii. Przeszukanie domu zatrzymanego i nośników elektronicznych nie pozwalają jeszcze na odpowiedź, czy obce służby zdobyły więcej tajnych dokumentów z odkrytego źródła.

Komisja śledcza Bundestagu ds. afery podsłuchowej NSA działa od ubiegłego roku. Została powołana w wyniku skandalu z podsłuchiwaniem telefonu kanclerz Angeli Merkel i ujawnieniem przez Edwarda Snowdena tajnych dokumentów związanych ze szpiegowską działalnością amerykańskich służb na świecie. Komisja wyjaśnia całokształt szpiegostwa USA na terytorium Niemiec.

Rzecznik amerykańskiej NSC (Rada Bezpieczeństwa Narodowego - National Security Council) odmówił komentarza na wyżej wzmiankowany temat.

Oczywiście nie brakuje spekulacji i domysłów, które upatrują prowokacji niemieckich służb. Wskazuje się przy tym na sposób nawiązania współpracy z Amerykanami przez pracownika BND. Mężczyzna zaoferował swoje usługu wysyłając maila na skrzynkę ambasady Stanów Zjednoczonych. Po aferze z telefonem kanclerz Merkel i rewelacjach Snowdena, wciąż odczuwano brak sukcesu wobec rozpasanego w swoim rzemiośle amerykańskiego szpiegostwa.

źródła: Bild
Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.