Facebook Google+ Twitter

Szpik City 2009 w Toruniu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-18 12:16

7 kwietnia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizowane są badania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Rozpoczęta niedawno kampania informacyjna w sieci pozwala na wcześniejsze zapoznanie się z procedurą poboru szpiku.

Plakat SZPIK CITY 2009 / Fot. Marcin OstajewskiBadania potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizowane są przez Fundację na rzecz Hematologii po raz piąty. Początkowo akcja odbywała się pod szyldem „Toruńska Kropla Życia”, od trzech lat promowana jest także jako SZPIK CITY, miasto szpiku. Badania polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi i analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA) danego dawcy. W czasie każdej edycji badań do krajowego rejestru potencjalnych dawców dołącza od 100 do 200 osób. Spośród dawców zarejestrowanych w czasie badań w Toruniu jedna osoba została już faktycznym dawcą szpiku i uratowała życie innego człowieka.

Tegoroczne badania odbędą się w Auli UMK we wtorek, 7 kwietnia, w godzinach 12.00-15.00. Tydzień wcześniej, 31 marca o godzinie 16.00 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi odbędzie się wykład informujący o badaniach i procedurze poboru szpiku w czasie którego zaprezentowany będzie film przedstawiający procedurę poboru szpiku.

W polskich rejestrach zarejestrowanych jest mniej niż 40 tys. dawców, podczas gdy np. w rejestrze niemieckim widnieje ich ponad dwa miliony. Z reguły jedna na 10 000 osób ma antygeny HLA na tyle zbliżone do biorcy, aby ofiarować mu swój szpik. Zbyt mała liczba dawców zmniejsza szanse pacjentów chorych na białaczki i inne nowotwory szpiku kostnego na znalezienie dla siebie idealnego dawcy.

Sama procedura pobrania szpiku jest dla dawcy zupełnie bezpieczna i bezbolesna a ilość pobieranego szpiku nie stanowi żadnego uszczerbku dla zdrowia. Pełna regeneracja szpiku dawcy następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu, a szpital opuszcza się po jednym, dwóch dniach po oddaniu szpiku. Mała liczba dawców wynika głównie z mitów na temat procedury poboru szpiku kostnego oraz niewielkiej ilości informacji na temat możliwości zostania potencjalnym dawcą.

Szczegóły [m.in. wykład zawierający film z procedury przeszczepu] na oficjalnym blogu akcji
szpikcity.wordpress.com

Michał Ostajewski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie:
szpikcity.wordpress.com
M.O.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak Pan sobie wyobraża oddanie szpiku do Torunia ?! Mieszkam nad Odrą a emerytura ledwie starcza na życie ?! Jeszcze mam finansować przejazd do Torunia ? To już zupełny absurd !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.