Facebook Google+ Twitter

Szpik City Toruń 2011 - rekrutacja potencjalnych dawców szpiku

Badania potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizowane są przez Fundację na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenie Chorych na Białaczkę po raz ósmy. Rusza akcja informacyjna w sieci.

Plakat akcji SZPIK CITY w Toruniu / Fot. Marcin OstajewskiTegoroczne badania odbędą się razem z uniwersytecką akcją poboru krwi – Wampiriadą!Zapraszamy w pierwszy dzień Wampiriady, 19 kwietnia 2011, w godzinach 9.00-15.00
Tydzień wcześniej, 12 kwietnia o godzinie 17.00, w Audytorium im. Karola Darwina na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi odbędzie się wykład informujący o badaniach i procedurze poboru szpiku, w czasie którego zaprezentowany będzie film przedstawiający procedurę poboru szpiku. Sam wykład potrwa około 25 minut, po czym słuchacze będą mogli uzyskać odpowiedzi na pytania związane z procedurą oddania szpiku kostnego.

Celem akcji jest szybkie powiększenie krajowego rejestru potencjalnych dawców szpiku kostnego.

W polskich rejestrach zarejestrowanych jest około 150 tys. dawców, podczas gdy np. w rejestrze niemieckim widnieją ich ponad dwa miliony. Z reguły 1 na 10 000 osób ma antygeny HLA na tyle zbliżone do biorcy, aby ofiarować mu swój szpik. Zbyt mała liczba dawców zmniejsza szanse pacjentów chorych na białaczki i inne nowotwory szpiku kostnego na znalezienie dla siebie idealnego dawcy. Obecnie tylko 25 proc. polskich chorych znajduje dawców w kraju. Większa liczba zdeklarowanych dawców w Polsce oznacza większą szansę dla chorych oraz mniejsze, niż w przypadku przeszczepu od dawcy zagranicznego, koszty transplantacji.

Czytaj też: Szpik City w Toruniu. Przyjdź na UMK i zostań dawcą

Sama procedura pobrania szpiku jest dla dawcy zupełnie bezpieczna i bezbolesna, a ilość pobieranego szpiku nie stanowi żadnego uszczerbku dla zdrowia. Pełna regeneracja szpiku dawcy następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu, a szpital opuszcza się po jednym, dwóch dniach po oddaniu szpiku. Mała liczba dawców wynika głównie z mitów na temat procedury poboru szpiku kostnego oraz niewielkiej ilości informacji na temat możliwości zostania potencjalnym dawcą.

Informacje, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz film z procedury przeszczepienia szpiku kostnego znajdują się na stronie szpikcity.wordpress.com.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyInformacje na bieżąco na Facebooku: szpikcity

Film edukacyjny także poniżej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

qxowgjvuvxh
  • qxowgjvuvxh
  • 15.07.2011 00:24

KDs2I1 <a href="http://qcxoinquubze.com/">qcxoinquubze</a>, [url=http://eyotwmczkuni.com/]eyotwmczkuni[/url], [link=http://tnqzbqwyxqnb.com/]tnqzbqwyxqnb[/link], http://fehdqtamsuun.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.