Facebook Google+ Twitter

Szpik City w Toruniu. Przyjdź na UMK i zostań dawcą

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Ze względu na ogromną liczbę potencjalnych dawców szpiku kostnego kolejne badanie chętnych do udziału w kampanii Szpik City odbędzie się 20 kwietnia od godziny 12.00 w AULI UMK w Toruniu. Organizatorem jest Fundacja na rzecz Hematologii.

Pierwsza tura badań odbyła się we wtorek, 7 kwietnia, w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od godziny 12 do 15. Badania pozwoliły wytypować potencjalnych 300 nowych dawców.

Pobieranie szpiku kostnego. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bone_marrow_biopsy.jpgTydzień wcześniej, 31 marca o godzinie 16.00, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi wygłoszony został wykład, informujący o badaniach ewentualnych dawców i procedurze poboru szpiku. Wykład ilustrowany będzie filmem, dotyczącym tej tematyki.

Początkowo akcja odbywała się pod szyldem „Toruńska Kropla Życia”, Od trzech lat kieruje nią Marcin Ostajewski, promując akcję jako Szpik City, czyli Miasto Szpiku. "Badania polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi i analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA) danego dawcy. W czasie każdej edycji badań do krajowego rejestru potencjalnych dawców dołącza od 100 do 200 osób"- czytamy na stronie akcji. Spośród dawców zarejestrowanych w czasie badań w Toruniu jedna osoba została już faktycznym dawcą szpiku i uratowała życie innego człowieka.

Aby zostać dawcą szpiku trzeba spełnić następujące wymagania:

1. Być osobą pomiędzy 18. a 50. rokiem życia.
2. Być osobą odpowiedzialną i świadomą możliwości poproszenia o oddanie szpiku.
3. Spełniać wymagania dotyczące oddawania krwi.

Dawcę szpiku na stałe dyskwalifikują:

- zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
- obecność antygenu HBs, przeciwciał anty-HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
- aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
- cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
- aktywna astma, wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
- przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
- epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
- nadciśnienie – (jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
- stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
- ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
- łuszczyca
- tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwwskazaniem; w przypadku tatuażu lub ciąży można przyjść na badania w Auli…).

Informacja ze strony Szpik City,gdzie również można zobaczyć filmy pokazujące przebieg zabiegu pobrania i przeszczepu szpiku kostnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

DODATKOWY NABÓR DAWCÓW ODBĘDZIE SIĘ DNIA:

20.04.2009 [poniedziałek]

od godziny 12.00 w AULI UMK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.