Facebook Google+ Twitter

Szpital "Juliusz" w nowej szacie. Ratujmy zabytek!

I Ty możesz pomóc w renowacji tego przepięknego zabytkowego kompleksu, przeznaczając choćby niewielką kwotę na remont obiektu.

Szpital Juliusz na widokówce z 1933 roku. / Fot. Nieznany Dziewiętnastowieczne budynki dawnego szpitala "Juliusz", mieszczącego się w centralnej części Rybnika od ponad 10 lat popadają w ruinę. Jakiś czas temu, w nowszej części kompleksu (od strony ulicy 3 Maja), powstała Szkoła Izby Rzemieślniczej. Pozostałe budynki do tej pory nie zostały przez nikogo zagospodarowane. Po długich dyskusjach, rozważaniach i negocjacjach, zadecydowano, że w budynku dawnego Oddziału Dermatologii, powinien powstać ośrodek dla Szpital Juliusz od ulicy Klasztornej. W tej części w latach 70-tych mieściło się pogotowie ratunkowe / Fot. J.E.Lampertniepełnosprawnych. Wcześniej propozycji było wiele, jednak ani jedna jak do tej pory nie została wprowadzona w życie.

Głównym powodem są oczywiście pieniądze i przeznaczenie obiektu. Początkowo wydano decyzję o uruchomieniu budynku szpitalnego tylko i wyłącznie na cele społeczne. Z czasem, gdy nie było zainteresowania ze strony sponsorów, decyzja została nieco zmieniona, Starostwo Powiatowe wystąpiło do marszałka o rozszerzenie możliwości dzierżawy, jednak z pominięciem handlu. Znaczy to, że w budynkach można będzie uruchomić różnorodną działalność za wyjątkiem prowadzenia galerii handlowej, których już w mieście nie brakuje. Szpital został wpisany do rejestru zabytków w 1991 roku a więc ma już Budynek dawnej Dermatologii Szpitala Juliusz / Fot. fot.J.E.Lampert swoją historię. Przed laty od strony ulicy Klasztornej mieścił się tu Szpital dla Kobiet.

Inicjatorem budowy szpitala był doktor Juliusz Roger (1819 -1865) - który swego czasu pełnił funkcję Królewskiego Radcy Sanitarnego i lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I-go. Doktor J. Roger był wielkim działaczem społecznym. Oprócz tego, że zajmował się leczeniem, wspierał biednych i organizował zbiórki funduszy od bogatych właścicieli ziemskich przeznaczając pieniądze na cele społeczne, pielęgnował swoje pasje: był przyrodnikiem (głównie Szpital Juliusz w latach 1997/98. / Fot. J.E.Lampertinteresował się zbieraniem ciekawych okazów owadów i ptaków) a także chętnie zapoznawał się z kulturą i tradycjami Ślązaków, z którymi przyszło mu żyć i pracować; zasłynął też, jako zbieracz śląskich pieśni ludowych. W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku z inicjatywy doktora rozbudowano szpital w Pilchowicach zaś w roku 1858-mym powstał w Rudach Raciborskich szpitalik (założony dzięki fundacji pary książęcej Amelii i Wiktora) im. Św. Karola.

Budowę rybnickiego szpitala rozpoczęto w późniejszym czasie. Pierwszy budynek szpitalny oddano do użytku w Dawny szpitalik J.Rogera w Rudach, obecnie siedziba Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego / Fot. J.E.Lampert roku 1869 -tym, czyli w kilka lat po śmierci Rogera. Dlatego na jego cześć, szpital otrzymał nazwę Św. Juliusza. Szpital Chorób Płuc im. Św. Józefa w Pilchowicach funkcjonuje do dnia dzisiejszego, zaś w budynku dawnego szpitaliku w Rudach utworzono siedzibę Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Niestety rybnicki szpital po przeniesieniu siedziby do dzielnicy Orzepowic, straszy pustkami i niszczeje. Od 13-stu lat nie przeprowadzono tu żadnego remontu, bo jak wiadomo wszystko opiera się na finansach, których niestety wciąż brakuje. Kompleks Juliusz przejęło w 2009 roku Starostwo Powiatowe, które obecnie wraz z działaczami: Stowarzyszenia Oligos, Stowarzyszenia Centrum Pomocy Hospicjum Domowego im. Św. Ojca Rafała Kalinowskiego oraz Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa „ My dzieciom ”, stara się o sponsorów i firmy, które zdecydowałyby się wyremontować budynek dawnej Dermatologii, gdzie planuje się umieścić w najbliższej Szpital w Pilchowicach / Fot. M.Smakprzyszłości 24-godzinne pogotowie sytuacyjne dla osób niepełnosprawnych, również Hospicjum i Centrum Pomocy Rodzinie.

Póki co, z pierwszym remontem ruszyła firma "Coca cola-HBC", która w ramach wolontariatu pracowniczego wyremontowała jedną z sal według projektu Nagrobek d-ra J.Rogera.Cmentarz przy kościele Św. M.Magdaleny w Rudach / Fot. J.E.Lampert(wykonanego gratis) przez pewnego młodego architekta, który chciał pozostać anonimowy. Czekamy na dalszych chętnych do współpracy w tworzeniu tego wielkiego i szlachetnego dzieła. Dla tych, którzy zechcieliby dorzucić przysłowiową złotówkę, podaję adres strony internetowej z numerem konta: www.oligos.pl . Zaangażowani w kampanię "Nowy Juliusz" mają nadzieję, że pomysł wykorzystania tego pięknego zabytkowego budynku spodoba się mieszkańcom miasta i okolic i już niebawem znajdą się sponsorzy i kolejni Kamień z tablicą upamiętniającą dzieło wielkiego działacza J.Rogera, umieszczony w parku przed dawnym szpitalikiem w Rudach / Fot. J.E.Lampertfachowcy, którzy pomogą w kontynuowaniu rozpoczętego w XIX wieku dzieła doktora Juliusza Rogera. Informacje o przebiegu prac na bieżąco będą zamieszczane na specjalnie utworzonej stronie internetowej: www.nowyjuliusz.pl oraz www.oligos.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.