Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9596 miejsce

Szpital na światowym poziomie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-27 13:55

Klimatyzowane pokoje dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny, sale operacyjne w pełni zintegrowane, system zarzadzania oświetleniem, to sprawia, że szpital Vital Medic w Kluczborku będzie jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych.

Klimatyzowane pokoje dla pacjentów, ultranowoczesny sprzęt medyczny, sale operacyjne w pełni zintegrowane, system zarzadzania oświetleniem, to wszystko sprawia, że prywatny szpital Vital Medic w Kluczborku będzie jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce. Szpital drzwi dla pacjentów otworzy do końca tego roku.

Do końca tego roku na Opolszczyźnie ruszy jeden z najnowocześniejszych szpitali, specjalizujący się w neurochirurgii i ortopedii. Od lipca działa już zakład rehabilitacji, w której pacjenci w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia całkowicie za damo mogą skorzystać ze specjalistycznych zabiegów. Pozostałe oddziały, czyli ortopedii i neurochirurgii będą na razie dostępne dla tzw. pacjentów komercyjnych, ale szpital również tutaj będzie chciał zapewnić darmowe leczenie i opiekę medyczną w ramach kontaktu z NFZ.

Spółka Vital Medic w ciągu pięciu lat doprowadziła od „zera” do powstania w Kluczborku szpitala na światowym poziomie. Placówka będzie specjalizowała się w ortopedii i neurochirurgii, bo jak wyjaśnia Piotr Duch ze spółki Vital Medic Sp. z o.o. – Te dwie specjalizacje łączą się ze sobą w zakresie schorzeń kręgosłupa. Dodatkowo, można je uznać, za deficytowe na Opolszczyźnie. Dążyliśmy do tego, a aby placówka oferowała kompleksowe leczenie, stąd zawężona specjalizacja ortopedyczna i neurochirurgiczna wraz z uzupełniającymi działalnościami w postaci poradni specjalistycznych o tym samym profilu oraz zakładami rehabilitacji i diagnostyki obrazowej.

- Mając świadomość, że pacjenci potrzebują naszego wsparcia na każdym etapie leczenia – od diagnostyki poprzez hospitalizację, a zakończywszy na rehabilitacji – finalizujemy prace nad projektem VITAL MEDIC – Szpitalem Specjalistycznym. Chcemy w nim stosować nowoczesne podejście do szpitalnictwa. Zależy nam na stworzeniu miejsca, w którym w centrum uwagi będzie pacjent – dodaje Ilona Mróz, dyrektor ds. organizacyjno – finansowych, Vital Medic Sp. z o.o.

Supernowoczesny

Placówka zajmuje powierzchnię 3,5 tys. metrów kwadratowych, na których są 42 miejsca na dwóch oddziałach szpitalnych, do tego zakłady rehabilitacji i diagnostyki obrazowej wraz z zespołem poradni specjalistycznych oraz oddział intensywnej terapii z sześcioma łóżkami. Pacjenci będą mieli do dyspozycji sale 1 lub 2 osobowe każda z oddzielną łazienką. Wszystkie sale są nowocześnie wyposażone, w pełni skomputeryzowane. Jednak to nie koniec innowacji. Szpital, jako pierwszy w Polsce ma ogrzewanie podłogowe i klimatyzację w każdym pomieszczeniu. Dodatkowo placówka wyposażona jest w tzw. inteligentne oświetlenie, czyli system automatycznie dostosowujący natężenie światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczenia.

Prywatny, ale nie do końca za prywatne pieniądze

Szpital Vital Medic, to jednostka prywatna, której koszt utworzenia w warunkach rynkowych to około 45-50 mln złotych. Powstała w oparciu o środki własne spółki, a także o finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego, a także ze środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spółka trzykrotnie ubiegała się o środki unijne i za każdym razem pozytywnie rozpatrywano jej wnioski. W sumie prawie 13 mln złotych zainwestowanych w budowę placówki pochodzi ze środków pomocowych.

Jednak nie obyło się również bez finansowania udzielonego przez firmę MEDFinance na zakup specjalistycznego sprzętu i potrzebnego wyposażenia. – Wsparliśmy się finansowaniem zewnętrznej, prywatnej firmy przede wszystkim, dlatego że banki bardzo ostrożnie podchodzą do finansowania szpitali i w dodatku w fazie ich tworzenia. Natomiast MEDFinance zna rynek medyczny i zupełnie inaczej podchodzi do analizy inwestycji w ochronie zdrowia i zdolności projektowej przedsięwzięć – komentuje Piotr Duch z Vital Medic Sp. z o.o.

Środki z udzielonej przez MEDFinance pożyczki zostały przyznane na zakup określonego sprzętu medycznego, potrzebnego do wyposażenia oddziałów medycznych i sal operacyjnych, m.in. system neuronawigacji Medtronic, mikroskop neurochirurgiczny Zeiss Pentero, śródoperacyjne rtg (systemO-ARM) oraz nowoczesny system endoskopowy SpineView i artroskop HD. Tym samym będzie to jeden z najnowocześniej wyposażonych bloków operacyjnych. W dodatku sale operacyjne będą zintegrowane w zakresie centralnego zarzadzania obrazami diagnostycznymi oraz wyposażone w informatyczne konsole pielęgniarskie, dzięki którym nie jest już wymagane dodatkowe wypełnianie papierowej dokumentacji medycznej poza salą operacyjną. Natomiast pracownia diagnostyki obrazowej zostanie wyposażona w 128–warstwowy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny i cyfrowy aparat rtg.

Doświadczony zespół

- Jednym z atutów szpitala jest to, że w jednym miejscu udało nam się skupić doświadczony zespół lekarski, pielęgniarski i fizjoterapeutyczny o bogatym doświadczeniu wyniesionym z pracy w znanych ośrodkach ortopedycznych, neurochirurgii i rehabilitacyjnych w Polsce i na świecie – podkreśla Ilona Mróz, dyrektor ds. organizacyjno – finansowych, Vital Medic Sp. z o.o.

Placówka jest otwarta na różne formy współpracy z lekarzami. Władze szpitala podkreślają, że ich celem nie jest „podbieranie” lekarzy publicznej służbie zdrowia. Lekarzy do współpracy zachęcają lepszymi warunkami do leczenia schorzeń w danej specjalizacji oraz elastycznym podejściem do współpracy. W ramach projektu badawczo-edukacyjnego dla chirurgów pod nazwą Vital Medic Eduction swoim autorytetem i wiedzą wspierać będą placówkę dr Dariusz Łatka, ordynator neurochirurgii w Wojewódzkim Centrum Medycznym i wojewódzki konsultant w dziedzinie neurochirurgii oraz dr Marek Czerner z Korfantowa, lekarz ortopedii i rehabilitacji medycznej, wojewódzki konsultanta w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządów ruchu.
(Anna Walczak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.