Facebook Google+ Twitter

Szpital pobrał z kont pacjentów ponad milion zł

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-12 07:39

Pacjenci Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu, którzy przebywają na oddziale powyżej 30 dni, muszą deponować swoje renty i emerytury na szpitalnym koncie.

W ten sposób co miesiąc szpital ma do dyspozycji dodatkowo kilkaset tysięcy złotych! Co się z nimi dzieje?

Ubiegłoroczna kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej wykazała, że przez lata z depozytów pieniężnych pokrywano koszty bieżące szpitala, płacono m.in. zaległy ZUS czy długi wobec kontrahentów. W ciągu dwóch lat pobrano z kont pacjentów, bez ich wiedzy, 1 mln 260 tys. zł! Szpital obracał również odsetkami od depozytów po zmarłych lub wypisanych pacjentach, gdy ustalenie spadkobierców lub miejsca pobytu nie było możliwe.

Dlaczego Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgłosiła sprawy w prokuraturze? - Bo pieniądze zwrócono na subkonta pacjentów na dzień przed zakończeniem kontroli - przyznaje Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli RIO w Katowicach.

Rachunek depozytowy nadal funkcjonuje w szpitalu w Lublińcu. Nowy dyrektor Dariusz Kaczmarek zapewnia nas, że RIO kontrolowała już jego placówkę, ale "nic nie wykazała". To nieprawda, bo w Lublinieckim szpitalu nie było kontroli Izby od roku.

Placówki nie sprawdzał również Urząd Marszałkowski, któremu podlega. Jak twierdzi Daniel Tresenberg, rzecznik urzędu, "nigdy nie było jakichkolwiek zastrzeżeń do tego szpitala". - Sprawy depozytów dotyczyły szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Zajmuje się już tym prokuratura - dodaje rzecznik.

Dyrektor Kaczmarek twierdzi, że wszystko jest zgodne z prawem, a depozyty to "norma w polskich psychiatrykach". - Nie zabieramy pieniędzy pacjentom. To ich pieniądze - zapewnia.

Na jakiej podstawie szpital korzystał z pieniędzy pacjentów? Określa to regulamin wewnętrzny szpitala z 19 kwietnia tego roku. Dariusz Kaczmarek odmawia nam jednak pokazania dokumentu.

Paweł Trzciński, rzecznik ministra zdrowia twierdzi, że subkonta szpitalne, na których deponowane są pieniądze pacjentów, nie są zgodne z prawem. - O wyjaśnienia i kontrolę wystąpimy do marszałka województwa śląskiego - mówi Trzciński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.