Facebook Google+ Twitter

Szpital popełnił błąd, dziecko zmarło. Rodzicom zaproponowano 1 zł odszkodowania

1 zł odszkodowania za śmierć dziecka. Taką propozycję złożył rodzicom szpital na Dolnym Śląsku. "To tak jakby dostali w twarz" - skomentował to pracownik Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu. Propozycja szpitala była zgodna z prawem, bowiem nigdzie nie są określone minimalne kwoty odszkodowań.

 / Fot. By Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com] (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons100 tysięcy złotych, jeśli doszło do uszczerbku na zdrowiu i 300 tysięcy złotych, jeśli pacjent umarł - takie są maksymalne kwoty odszkodowań, które zaakceptował minister zdrowia. Dolnych progów nie ma, więc teoretycznie szpital może zaproponować nawet grosze.

Niestety, okazuje się, że to nie tylko teoria. Szpital na Dolnym Śląsku zaproponował rodzicom za śmierć dziecka 1 zł odszkodowania - informuje "Gazeta Wyborcza". "To tak jakby dostali w twarz" - skomentował to pracownik Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych we Wrocławiu. Komisja namawiała rodziców, aby nagłośnili sprawę, ale Ci nie podjęli takiej decyzji.

Wiele szpitali korzysta z tej luki w prawie i proponuje groszowe odszkodowania pacjentom. Zdają sobie sprawę, że ich propozycje zostaną odrzucone, a pacjenci zgłoszą się do sądu. Dzięki temu placówka zyskuje czas, a jeśli sąd przyzna odszkodowanie, zapłaci je z policy OC, a nie z budżetu szpitala.

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów o odszkodowaniach. Nie wprowadzi jednak minimalnych kwot, ponieważ uważa, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ta jedna złotówka obrazuje w sposób proporcjonalny szacunek dla człowieka w ogóle.

Przepisy, ustawy tworzą ludzie, nie stworzył ich człowiek, który złożył rodzicom taką a nie inną propozycję. Musiał taką złożyć, by doprowadzić do wypłaty odszkodowania z OC. Nie sądzę, by był dumny ze swojej propozycji, ale formalnościom musiało stać się zadość.

To nie są jedyne polskie buble prawne, przez które ludzie mają łzy w oczach i odczuwają ból, cierpienie. Pokazuje to, jak bardzo cyniczni i bezduszni są politycy, którzy zezwalają na taki przebieg zdarzeń. Wystarczy gest i dobra wola. Oni jednak wolą smoleńską burdę i tanie sensacyjki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, strata dziecka nie powinna podlegać wyliczeniom. Mój komentarz absrahuje od prawdziwego życia i tyczy się tej "ekonomicznej" sfery... Pozdrawiam Ciebie i Twoją wrażliwość. Ucałowania ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odszkodowanie z OC. powinno pójść na Dom Dziecka lub inny charytatywny cel.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie wiem. wg. mnie żadne pieniądze, podkreślam ż a d n e. a więc ani zł. ani 100 tys. nie zwróci rodzicom dziecka ani nie ukoi ich straty. W ogóle w takim przypadku uważam finansowe zadość uczynienie za pomyłkę. Na śmierci dziecka nie ma wzbogacenia. Jedyne to znalezienie winnych i ukaranie, po to by nigdy więcej coś takiego się nie powtórzyło. No ale cóż, materializm zwycięzcą wszystkiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zderzyły się racja ekonomiczna ze zdrowym rozsądkiem oraz poczuciem przyzwoitości...
Jeśli szpital ma polisę OC rodzice zostaną poprowadzeni za rękę przez którąś z wyspecjalizowanych firm i uzyskają godziwe odszkodowanie...
Trzeba przyznać, że TA jedna złotówka jest mocna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszne działanie? Jeśli chcą, żeby sprawa trafiła do sądu, to powinni po prostu odmówić wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania, a nie proponować złotówkę i tym samym upokarzać rodziców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie są luki w prawie, tylko słuszne działanie szpitala, który jest bez wątpienia ubezpieczony.
Widocznie polisa ''działa'' w taki sposób, że dobrowolne wypłaty nie są rekompensowane z ubezpieczenia.
Nie wygląda to może dobrze, ale skoro szpital jest ubezpieczony, to nie powinien uszczuplać sowich zasobów wypłatami odszkodowań.
Ubezpieczenie, jest właśnie tą ''pulą'' na odszkodowania.
Podobnie jest z ubezpieczeniem OC kierowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli propozycja szpitala była zgodna z prawem, to w d... z takim prawem, które ustalają przecież "fachowcy od prawa". To jakaś kpina ze zwykłego człowieka i pożywka dla różnych cwaniaczków "pomagających" uzyskiwać wyższe odszkodowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.