Facebook Google+ Twitter

Szpital przy Niekłańskiej nie chce sprzętu od Orkiestry

Warszawski szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej nie przyjmie aparatu USG do przeprowadzania wczesnej diagnostyki onkologicznej.

 / Fot. Bartłomiej Zborowski/PAPJak twierdzi Magdalena Kojder, rzeczniczka szpitala, placówka nie ma pieniędzy na utrzymywanie sprzętu i zatrudnienie dodatkowego personelu do jego obsługi. Jak mówi, jest to wydatek rzędu 100 tysięcy złotych rocznie. Szpitala na to nie stać, a NFZ nie da szpitalowi dodatkowych pieniędzy, bo placówka nie ma podpisanego kontraktu na przeprowadzanie badań onkologicznych.

W szpitalu nie ma oddziału onkologii dziecięcej, jednak jak twierdzą eksperci Orkiestry, badania wykrywające chorobę mogłyby być tam bez przeszkód przeprowadzane.

Na jesieni ubiegłego roku, w rozmowie z przedstawicielami Orkiestry, szpital deklarował chęć przyjęcia sprzętu jedynie na oddział noworodkowy, na którym wykonywanoby USG brzucha. WOŚP nie mogła się na to zgodzić, gdyż nie miałyby tam być robione profilaktyczne badania onkologiczne, a na to zbierano pieniądze. Przed końcem roku szpital oficjalnie zrezygnował z przyjęcia sprzętu.

Placówka wystąpiła z prośbą do Orkiestry o całkowite pokrycie kosztów utrzymywania sprzętu. Fundacja odmówiła. WOŚP dostarcza do szpitali nowoczesny sprzęt i stara się z nimi współpracować, ale placówki część trudności muszą wziąć na siebie.

Za pieniądze zebrane podczas zeszłorocznego finału WOŚP zakupiła kilkadziesiąt aparatów ultrasonograficznych, które są właśnie dostarczane do szpitali w całej Polsce. Wiele lecznic, podobnie jak ta w Warszawie, nie ma podpisanych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mimo to, placówka przy Niekłańskiej jest jedyną, która odmówiła przyjęcia ultrasonografu.

Od 18 lat WOŚP dostarczył szpitalowi przy Niekłańskiej sprzęt wart 1,6 mln złotych. Ultrasonograf, który miał być ofiarowany lecznicy w tym roku jest wart blisko 50 000 euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.