Facebook Google+ Twitter

Szpital Specjalistyczny w Gorlicach. Samo przetrwanie to sukces?

Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach to jeden z setek szpitali, które ostatnio sprawdzają prawdziwość słów: „sukces to przetrwanie”. Czy to może się wkrótce zmienić?

Placówka specjalistyczna, ostatnio przebudowywana i wyposażająca kolejne oddziały, korzysta między innymi ze środków unijnych. Dyrektor i Starostwo starają się o dotacje na odnowienie placówki i dostosowanie do współczesnych standardów. Ta jednak nadal boryka się z problemami.

Aktualnie wiele szpitali „żyje chwilą” – od sesji, do sesji Rady Powiatu. Jeszcze na początku listopada ubiegłego roku nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Gorlicach wisiało widmo rozwiązania. Działając na korzyść pacjenta, powodował wielkie zadłużenie. Do końca kwietnia dyrektor tego szpitala ma zaprezentować Radzie Powiatu analizę skutków finansowych programu naprawczego, który zamierza realizować.

Wśród ostatnich informacji ze strony internetowej Rady Powiatu Gorlickiego odnajdujemy wskazówki dla dyrekcji szpitala. Zgodnie z nimi w celu polepszenia sytuacji w szpitalu należy: „optymalizować koszta funkcjonowania poprzez dostosowanie zakresu świadczonych usług medycznych, poziomu zatrudnienia oraz kosztów pracy do wysokości kontraktu z NFZ, restrukturyzować służby pomocnicze oraz poszukiwać dodatkowych źródeł przychodu(...)”.(2) Jak mówią jednak pracownicy szpitala - łatwo powiedzieć.

Perspektywa - prywatyzacja?

Zarządzenie szpitalem jako firmą z założenia ma mobilizować wszystkich do jak najefektywniejszego działania na przydzielonym im obszarze. Sukcesy pojedynczych oddziałów powielać mają zysk całego szpitala.
Obecnie - dyrektor jak osoba reprezentująca szpital, podpisuje kontrakt z NFZ– nie jest to niestety prawdziwa negocjacja, ale transakcja ze z góry wiadomym finałem.(3) Podpisywanie indywidualnych kontraktów przez „menadżerów” oddziałów mogłoby poprawić efektywność i rozmiar przydzielanych umów.

Do najpoważniejszych minusów ewentualnej prywatyzacji zalicza się brak pewności aktualnego personelu, co do ciągłości zatrudnienia w przypadku zmiany dowództwa szpitala. Zwolnione osoby, z wieloletnim doświadczeniem mogłyby zostać pozbawione perspektyw na chwilę przed rozpoczęciem planowanej emerytury, jak to często ma miejsce.

- Już nie ma salowych, tylko jest firma sprzątająca - więcej obowiązków z byłych salowych spadło na średni personel. Wprowadzenie firmy cateringowej zamiast kuchni, dział techniczny - do likwidacji, pracownicy warsztatów - kolejne zwolnienia. Pomimo niezbędnych kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych, licencjaty koleżanki straciły pracę - pieniądze i czas na szkolenia - wyrzucone w błoto. Dokładamy z własnych pieniędzy, które nam się nie wrócą w całości. SOR nie ma płacone za wykonane procedury, tylko za gotowość, a to zadłuża. Jesteśmy na poziomie, w którym ograniczenie liczby personelu nie wpływa na podniesienie jakości usług - wręcz przeciwnie...-jednym tchem wymieniają pracownicy szpitala gorlickiego.

Za Neewsweek.pl:
Ponieważ sztandarowy pomysł Pani Minister Zdrowia Ewy Kopacz nie dał spodziewanych efektów (tylko 11 samorządów przekształciło szpitale w spółki), zaplanowano zmianę poprzedniego planu. Przewiduje ona przedłużenie czasu przekształcenia szpitali w spółki do końca 2013 roku, zaś rządowe pieniądze, jakie można otrzymać z tego tytułu będą mogły być przeznaczone nie tylko na spłatę długów, ale i kredytów zaciągniętych na remonty i zakup sprzętu dla szpitala.(4)

Tymczasem pracownicy szpitali niespokojnie oczekują na jakiekolwiek informacje – obawiają się redukcji zatrudnienia związanej z prywatyzacją. Pacjenci tymczasem liczą na to, że nie będą potrzebować pomocy gdy aktualne limity się wyczerpią, albo placówka upadnie.
______________

(1) http://gorlice24.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2761:zaog-szpitala-czekaj-zmiany&catid=8:goracy-temat&Itemid=29
(2) http://www.powiatgorlicki.pl/aktualnosci/stanowiska-rady-powiatu-gorlickiego-z-xxxv-sesji.html
(3)http://www.gazetakrakowska.pl/nsacz/gorlice/227568,gorliice-trzeba-zalatac-dziure-w-szpitalnym-budzecie,id,t.html
(4) http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/biznes/ministerstwo-zdrowia-ma-nowy-plan-oddluzenia-szpitali,56410,1

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.