Facebook Google+ Twitter

Szpitale nie przestrzegają normy czasowej pracy

W 56 procentach polskich szpitali nie przestrzega się norm czasu pracy – alarmuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Dziennikarze radia TOK FM dotarli do raportu Państwowej Inspekcji Pracy, z, którego wynika, że ponad połowa polskich szpitali nie przestrzega norm czasu pracy. Inspektorzy skontrolowali blisko trzysta szpitali publicznych.

Kontrola wykazała, że co dwudziesty szpital nie prowadzi ewidencji godzin czasu pracy; ponad połowa robi to w sposób nierzetelny. Pracownicy PIP wykryli także, że wielu lekarzy pracuje za dnia na oddziałach, a nocą ma dyżury. Rekordzista pracował bez przerwy 103 godziny i 35 minut.

Zdaniem prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Macieja Hamkiewicza winne temu są niskie pensje lekarzy i dlatego lekarze muszą dorabiać.

Nie lepiej wygląda sytuacja pielęgniarek. Inspektorzy odkryli, że pielęgniarki pracują często sto godziny bez przerwy. "Często jest tak, że pracodawca zobowiązuje daną osobę do pracy na bloku operacyjnym, a potem do bycia dyspozycyjnym" - mówi reporterom radia TOK FM - Terasa Cabała z Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak twierdzi wiceprzewodnicząca związku pielęgniarek Longina Kaczmarska – „ Pielęgniarka po dobie w pracy jest tak wycieńczona, że nie jest stanie dużej pracować, a jeśli decyduje się to robić, to sprowadza zagrożenie dla pacjenta’’. W jej ocenie winę za taki stan rzeczy ponoszą dyrektorzy szpitali, którzy przyzwalają na tego rodzaju praktyki.

Jak to możliwe?Dyrektorzy placówek znaleźli zręczny sposób na ominięcie przepisów. Wygląda to w następujący sposób rano pracownicy pracują w oparciu o umowę o prace, a wieczorem umowę cywilną. W ten sposób lekarze i pielęgniarki mogą pracować bez przerwy i wszystko zgodnie z prawem. Jedynym sposobem zmiany takiego stanu rzeczy jest zmiana prawa w postaci wprowadzenia czegoś na kształć tachografów -stwierdził Maciej Hamkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.