Facebook Google+ Twitter

Szpitale skarżą Narodowy Fundusz Zdrowia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-04-06 07:16

Zaległości Narodowego Funduszu Zdrowia za udzielone ponad limit usługi wynoszą już pół miliarda złotych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Szpitale muszą upominać się w sądzie o pieniądze za świadczenia, których udzielają pacjentom, mimo że wyczerpały limity określone w kontrakcie.

Dziennik wyjaśnia, że pierwszy w tym roku proces szpitala przeciwko NFZ rozpocznie się w kwietniu. Placówka domaga się ponad 1,8 miliona złotych.

Takich spraw będzie w ciągu roku więcej. Bo, jak czytamy, w każdym województwie jest co najmniej kilka szpitali, które nie mogąc doczekać się zapłaty, skierowały sprawy do sądu. Fundusz tłumaczy, że nie może zapłacić, bo nie ma dodatkowych pieniędzy. Dziennik wyjaśnia, że tych brakuje, bo mniej osób płaci składkę zdrowotną. Od początku roku co miesiąc trafia do niego z KRUS o 100 milionów złotych mniej, niż planowano.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że problem finansowania nadwykonań powtarza się co roku w zależności od kondycji finansowanej NFZ. Sprawę komplikuje dodatkowo niejasne prawo. Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, brakuje przepisów, na podstawie których Fundusz w ogóle płaci za nadwykonania. Dlatego Izba wezwała resort zdrowia do jednoznacznego uporządkowania tej kwestii. Ministerstwo nie zgadza się z tą opinią i utrzymuje, że nie ma potrzeby nowelizowania przepisów ustawy zdrowotnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.