Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7429 miejsce

Szprotawa - nadziei tutaj nie ma

Chcę opisać dramat miasta, które umiera stojąc. Jak drzewa pozbawione życiodajnych soków. Bezrobocie sięga 38 proc., a pomoc społeczna obejmuje blisko 40 proc. mieszkańców. Młodzi i starsi, którzy jeszcze mogą uciekają stąd w świat.

Bezrobotni zatrudnieni na pól etatu (560 zł) oczekują na skierowanie do pracy. / Fot. Andzrej MaraszkiewiczSzprotawa - ponad dwunastotysięczne miasto w powiecie żagańskim (południowe krańce województwa lubuskiego). W tym roku obchodzić będzie 750-lecie nadania praw miejskich, a uroczystości zapowiadają się hucznie, zważywszy na fakt, iż rok obecny jest rokiem wyborczym. Obecny burmistrz wraz z większością rządzącą w radzie miasta, zapewne wykorzysta ten fakt dla własnych celów propagandowych czy raczej kampanijnych. Oczywiście to zaś spowoduje lawinę krytyki ze strony opozycji, która zielenieć będzie z zazdrości, że to nie ona rządzi i nie ma takiej okazji (na taki cel obchodowy zawsze się znajdą środki budżetowe i pozabudżetowe). Jednakże ów dostojny nastrój rocznicowy i rozgorączkowanie wyborcze nie powinno przesłaniać rzeczywistego stanu szprotawskiego społeczeństwa,którego położenie jest dramatyczne.

Pierwsze skojarzenie jakie mi się nasuwa dotyczy orkiestry, wspaniale grającej na tonącym Titanicu. Urzędnicy odpowiedzialni za rozwój infrastruktury gospodarczej i promocję miasta są zadowoleni, bo przecież "czy się stoi, czy się leży kilka tysięcy się należy". Radni obecnej kadencji, jak i tych poprzednich wszystkie sprawozdania dotyczące bezrobocia przyjmowali ze zrozumieniem i brakiem jakichkolwiek inicjatyw. 12 marca br. odbyła się sesja Rady, na której poruszono problem bezrobocia; przeszła ona jednak bez echa. Na tej samej sesji radni podwyższyli sobie diety, choć nie wiem za jakie zasługi. W czas kampanii wyborczej będą sobie zarzucać bezradność i nicnierobienie, a ludzie i tak wybiorą tych samych. Burmistrzowie mieli inne priorytety do wykonania np. plany budowy oczyszczalni, które pochłonęły przez ostatnich dziesięć lat setki tysięcy złotych czy budowę chodników i domków socjalnych na peryferiach miasta (ażeby biedota nie wałęsała się w centrum miasta).

Bezrobotny którego skierowano na prace społecznie - użyteczne z Ośrodka Pomocy Społecznej, dostanie 270 zł zasiłku okresowego. / Fot. Andrzej MaraszkiewiczW Szprotawie za poprzedniego systemu działało wiele zakładów, tak wiele, że na miejscu brakowało rąk do pracy i musiano posiłkować się pracownikami z pobliskich gmin. Kapitalizm dla większości ludzi kojarzy się z zamykanymi zakładami, układami i nepotyzmem rządzących oraz bezsilnością osób wykluczonych społecznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wiesław K
  • Wiesław K
  • 30.06.2012 21:13

Bardzo,ale to bardzo prawdziwy ,piękny artykuł o pięknej Szprotawie. Do tej pory nic sie nie zmieniło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.