Facebook Google+ Twitter

Sztab Generalny dementuje: Nie ma w Polsce mobilizacji. Prowadzone są rutynowe działania

Sztab Generalny Wojska Polskiego dementuje doniesienia o cichej mobilizacji rezerwistów. Przedstawiciele armii twierdzą, że prowadzone są rutynowe działania, które mają na celu "odświeżenie" wiedzy rezerwistów.

 / Fot. Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej (www.isaf.wp.mil.pl) [Attribution], undefined"Nie ma żadnej nagłej mobilizacji, a rezerwy szkolimy zgodnie z planem i ustawą o powszechnym obowiązku wojskowym" - powiedział pułkownik Marek Orzechowski ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W ten sposób wojskowy odniósł się do doniesień "Naszego Dziennika", którego dziennikarze upatrywali znamion mobilizacji w takich działaniach jak uzupełnianie rejestrów pojazdów czy szkolenia rezerwistów.

Zdaniem pułkownika Orzechowskiego szkolenia nie są niczym nadzwyczajnym. Przywrócono je w ubiegłym roku, a wezwani rezerwiści spędzają pięć dni we wskazanej przez wojsko jednostce. Przedstawiciel Sztabu Generalnego zapowiada, że w 2015 r. wezwania otrzyma 15 tys. rezerwistów. W 2014 r. będzie ich połowę mniej - podaje Onet.

Wojskowi podkreślają rutynowy charakter działań armii i zapewniają, że nie mają one związku z sytuacją za wschodnią granicą. Potrzeby mobilizacyjne są określane co roku i dotyczą zarówno rezerwistów, nieruchomości i pojazdów. W 2013 r. wyliczono, że w przypadku wojny siły zbrojne przejma 400 nieruchomości i 90 pojazdów.

Sąd w Lublinie skazał autora antysemickich komentarzy


"Pragnę wszystkich uspokoić, nikt w Polsce nie został zmobilizowany. Całe zamieszanie bierze się z pomylenia kilku rzeczy. Jedną z nich jest mobilizacja na czas wojny, która jak już powiedziałem, nie została ogłoszona. Drugą kwestią są karty mobilizacyjne i powołania. Trzecią natomiast są obowiązkowe szkolenia rezerw, które od ubiegłego roku znów są prowadzone przez Wojsko Polskie" - mówił w marcu płk Dariusz Tyszka w wywiadzie dla Polski Zbrojnej. Wojskowy przypomniał wówczas, że zgodnie z art. 136 Konstytucji RP mobilizację ogłasza prezydent na wniosek premiera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.