Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15727 miejsce

Sztandar dla Zespołu Szkół im. prof. Juliana Aleksandrowicza

„Człowiek jest tyle wart ile może dać drugiemu” - to główne przesłanie patrona jakiego obrała sobie społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 w Krakowie przy ul. Strąkowej.

Sztandar dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 w Krakowie / Fot. Tadeusz WojtaszekW skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 3 wchodzi Szkoła Podstawowa nr 158 i Gimnazjum nr 25. Uczniowie, rodzice i nauczyciele wybrali sobie za patrona człowieka niezwykłego - lekarza, humanistę i społecznika, prof. Juliana Aleksandrowicza, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku.

Szkoła jest żywym przykładem realizacji idei profesora, który na pierwszym miejscu widział człowieka i jego potrzeby, walczył o zdrowie społeczne i szeroko rozumianą profilaktykę oraz o środowisko naturalne, w którym żyjemy i od którego zależy nasze zdrowie. U kresu swojego życia mówił: martwię się by moje ideały nie umarły wraz ze mną. Laureaci konkursu na esej o patronie szkoły / Fot. Tadeusz Wojtaszek

Dzisiaj możemy być pewni, że te obawy się nie sprawdzą, bo ideały te pielęgnować będą uczniowie jego szkoły co tak pięknie przedstawili laureaci konkursu na esej poświęcony patronowi szkoły: Bartosz Dąbrowski, Paulina Pisarska i Kinga Klaja. Następca i uczeń prof. Aleksandrowicza prof. Aleksander B. Skotnicki, który kieruje stworzoną przez swojego mistrza Kliniką Hematologii CM UJ zwracając się do młodzieży wyraził radość z tego powodu, że młodzież rozumie potrzebę służby drugiemu człowiekowi, która jest miarą człowieczeństwa, co najwyżej cenił patron ich szkoły.

Uroczystość wręczenia sztandaru szkole odbyła się 27 października 2008 r. Sztandar poświęcony w Kolegiacie Akademickiej św. Anny przez ks. biskupa Józefa Guzdka wręczyła dyrektorowi szkoły Jerzemu Kubieńcowi wiceprezydent Miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Szkoła otrzymała również nadany przez Prezydenta Miasta swój hymn zatytułowany Słońce świeci dla wszystkich, jakże wymownie brzmiący w tej integracyjnej placówce.

Szkolny Zespół Artystyczny / Fot. Tadeusz WojtaszekW czasie uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na nowy sztandar. W uroczystości uczestniczyli także rodzice uczniów i liczni goście oraz przyjaciele szkoły w tym syn jej patrona prof. Jerzy Aleksandrowicz.

Na zakończenie w montażu słowno-muzycznym wystąpiły zespoły artystyczne działające w szkole. Przedstawiona została serdeczna korespondencja jaką prowadziła z prof. J. Aleksandrowiczem wybitna poetka Halina Poświatowska, którą profesor opiekował się w czasie jej choroby i podtrzymywał ją na duchu by nie traciła nadziei bo jak mówił "nadzieja umiera ostatnia". Program zakończyły popisy grup tanecznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.