Facebook Google+ Twitter

Sztandarowy projekt Obamy przyjęty

21 marca, w nocy, Izba Reprezentantów przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy reformującej amerykański system ubezpieczeń zdrowotnych. Głosowanie w Izbie zamyka proces ustawodawczy w Kongresie - ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Nancy Pelosi, Przewodnicząca Izby Reprezentantów i główna architekt zwycięstwa demokratów / Fot. www.speaker.gov" Zwycięstwem wszystkich Amerykanów" nazwał przyjęcie reformy ubezpieczeniowej jej główny promotor, prezydent Barack Obama. Wtórowała mu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-CA).

Zupełnie inny ton dominował w wypowiedziach republikanów. "Ta ustawa nie przetrwa" - zapowiadał były lider republikański Newt Gingrich, który poprowadził partię do historycznego zwycięstwa w wyborach do Kongresu w 1994 r. Wiele wskazuje na to, że historia powtórzy się w tym roku. " Zapłacicie cenę za przeciwstawianie się woli obywateli" - ostrzegał demokratów senator John McCain (R-AZ). A uchylenie "monstrualnej" reformy tak szybko, jak to tylko możliwe, zapowiada senator Jim DeMint (R-SC) w "USA Today".

Do ostatniej chwili na Kapitolu trwały nerwowe negocjacje między kierownictwem demokratycznym a partyjnymi dysydentami, którzy odmawiali poparcia sztandarowego projektu prezydenta Obamy. O powodzeniu całej reformy zadecydowało poparcie grupy ośmiu kongresmanów pod przewodnictwem Barta Stupaka (D-MI).

Izba Reprezentantów zamyka głosowanie nad reformą ubezpieczeń zdrowotnych / Fot. C-SPANObawiali się oni, że projekt otworzy drogę do finansowania zabiegów aborcyjnych z pieniędzy publicznych. Prezydent Obama przekonał ich obietnicą wydania rozporządzenia, zakazującego wykorzystywania jakichkolwiek funduszy przeznaczonych na reformę do finansowania aborcji. Ostatecznie za projektem opowiedziało się 219 kongresmanów, przeciw było 212 (w tym wszyscy republikanie). Zobacz, kto jak głosował w najważniejszym głosowaniu tej kadencji.

Reforma nakłada na każdego obywatela obowiązek wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego od 2014 r. Kto się nie ubezpieczy, będzie musiał zapłacić karny podatek. Niektórzy specjaliści zauważają jednak, że podatek ten jest niższy niż obecne koszty ubezpieczenia i unikanie zakupu polisy może się ludziom bardziej opłacać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.