Facebook Google+ Twitter

Sztokholm: Europejscy ministrowie dyskutują o Afganistanie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-05 07:10

Europejskie rządy ostrzegają, że ataki NATO w Afganistanie, w których giną cywile osłabiają pozycje Sojuszu w tym kraju. Mówili o tym wczoraj ministrowie spraw zagranicznych Unii na spotkaniu w Sztokholmie. Narada zbiegła się w czasie z NATO-wskim nalotem lotniczym na północy Afganistanu, podczas którego zginęło ponad 50 talibów, ale ucierpiała także ludność cywilna. Dziś w Sztokholmie drugi dzień dyskusji o sytuacji w Afganistanie.

Uczestniczący w obradach, szef polskiej dyplomacji powiedział, że choć moralna odpowiedzialność za ofiary spada na talibów, to niepokojące są informacje o zabitych cywilach. - Wszystko co osłabia autorytet rządu afgańskiego, a każda pomyłka wojsk koalicyjnych niestety to czyni, odsuwa moment w którym możemy się wycofać z Afganistanu - mówił w Sztokholmie Radosław Sikorski. Po raz kolejny zaapelował o większe zaangażowanie Unii w Afganistanie, bo bez dodatkowego, finansowego wsparcia nie uda się ustabilizować sytuacji w tym kraju. - Skoro Afganistan jest naszym priorytetem to tam powinny iść znaczące środki, po to byśmy w przyszłości mogli mniej wydawać na element wojskowy tej operacji - dodał.

Unia Europejska do tej pory nie zwiększała finansowego wsparcia, bo - jak tłumaczyła - nie ma dodatkowych pieniędzy na ten cel w budżecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.