Facebook Google+ Twitter

Sztokholm i Oslo: Dziś wręczenie nagród Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 07:20

Laureaci tegorocznych nagród Nobla odbiorą dziś wyróżnienia w Sztokholmie i w Oslo. Nagrody wręczane są tradycyjnie 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora, Alfreda Nobla.

Największe kontrowersje wzbudza w tym roku nagroda pokojowa, przyznana prezydentowi USA, Barackowi Obamie. Komitet noblowski wyróżnił go za wysiłki na rzecz demokracji i praw człowieka, jednak we wczorajszym oświadczeniu organizacje humanitarne Amnesty International i Human Rights Watch skrytykowały go za brak odpowiednich działań w celu obrony praw człowieka w Chinach.

Literacką Nagrodę Nobla otrzymała w tym roku Herta Mueller - pochodząca z Rumunii niemiecka pisarka, która wsławiła się krytyką dyktatury Nicolae Ceausescu. W dziedzinie fizjologii lub medycyny nagrodzono troje naukowców za odkrycia genetyczne. W dziedzinie fizyki wyróżniono troje Amerykanów za eksperymenty ze światłowodami; w dziedzinie chemii nagrodzono badania nad najważniejszymi procesami życiowymi w komórkach.

W dziedzinie ekonomii wygrało dwoje Amerykanów za stworzenie teorii dotyczących zarządzania gospodarką. Wysokość nagrody to 10 milionów koron szwedzkich czyli prawie półtora miliona dolarów. Ponadto laureaci otrzymają medale i dyplomy.

Początek ceremonii o godzinie 13:00 czasu polskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jacek Koguciuk
  • Jacek Koguciuk
  • 11.12.2010 15:16

te pieniadze lepiej przeznaczyc dla glodujacych i umierajacych ludzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.