Facebook Google+ Twitter

Sztokholm: Kończy się ceremonia wręczania nagród Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 18:27

W uroczystości jak zwykle biorą udział laureaci, członkowie komitetu noblowskiego i znakomici goście z całego świata.

- Profesorowie Ramakrishnan, Steitz i Yonath, przyznajemy państwu nagrodę za badania nad rybosomami. W imieniu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk składam państwu najserdeczniejsze gratulacje - mówił przedstawiciel komisji noblowskiej wręczając nagrodę w dziedzinie chemii.

W dziedzinie fizjologii lub medycyny nagrodzono troje naukowców za odkrycia genetyczne. W dziedzinie fizyki wyróżniono troje Amerykanów za eksperymenty ze światłowodami. Literacką Nagrodę Nobla otrzymała w tym roku Herta Mueller - pochodząca z Rumunii niemiecka pisarka, która wsławiła się krytyką dyktatury Nicolae Ceausescu.

W dziedzinie ekonomii wygrało dwoje Amerykanów za stworzenie teorii dotyczących zarządzania gospodarką.

Największe kontrowersje wzbudziła wręczona dziś w Oslo prezydentowi Barackowi Obamie nagroda pokojowa. Komitet noblowski wyróżnił go za wysiłki na rzecz demokracji i dialogu między narodami, jednak w niedawnym oświadczeniu organizacje humanitarne krytykowały go za brak odpowiednich działań w celu obrony praw człowieka w Chinach.

Wysokość nagrody to 10 milionów koron szwedzkich, czyli prawie półtora miliona dolarów. Ponadto laureaci otrzymają medale i dyplomy. Nagrody wręczane są tradycyjnie 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora - Alfreda Nobla.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.