Facebook Google+ Twitter

Sztokholm ogląda "Ferdydurke"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 18:19

W Sztokholmie w Turnteatern, w ramach sezonu gombrowiczowskiego, pokazano "Ferdydurke" . Turnteatern, uważany za najważniejszą awangardową scenę kraju, jest organizatorem sezonu Witolda Gombrowicza.

W największym szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter" ukazała się pierwsza recenzja tego przedstawienia. Jej autor, znany szwedzki krytyk teatralny, Leif Zern jest zachwycony pierwszym aktem. Ma natomiast zastrzeżenia do części drugiej, która zamiast rozgrywać się, jak jest to w książce, w polskim majątku, została przeniesiona do Indii.

W ramach sezonu gombrowiczowskiego wspieranego przez Instytut Polski w Sztokholmie, wystawiono już "Ślub" oraz dwie inscenizacje noweli pisarza "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" oraz "Dziewictwo".

Twórczość Witolda Gombrowicza jest popularna w Szwecji. Może o tym świadczyć chociażby wydanie w formie pocketbooka tłumaczenia jego "Dzienników". Na szwedzki przełożono większość prozy twórcy, a sztuki były już wystawiane od lat 60. ubiegłego wieku. Twórczość Gombrowicza wystawiał między innymi Ingmar Bergman.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.