Facebook Google+ Twitter

Sztokholm: Rozpoczyna się Święto Grotowskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-21 13:50

W Sztokholmie rozpoczyna się dwudniowe Święto Grotowskiego. Zorganizowano je w ramach ogłoszonego przez UNESCO roku Jerzego Grotowskiego w dziesiątą rocznicę śmierci polskiego artysty.

W czasie weekendu w stolicy Szwecji odbędą się spotkania, dyskusje i pokazy filmowe prezentujące jego twórczość. Jednym z tematów dyskusji będzie kwestia, czy koncepcje teatru alternatywnego przetrwały próbę lat.

Wśród uczestników debat są szwedzcy reżyserzy, aktorzy, choreografowie i krytycy teatralni. Jednym z nich jest pisarka, dziennikarka i reżyser Marianne Ahrne, która wiele lat współpracowała z Grotowskim i jest twórcą dokumentalnego filmu o nim i jego twórczości. Oprócz niej jest też Stanisław Brosowski (Brzozowski) - profesor Wyższej Szkoły Teatralnej w Sztokholmie, przekazujący szwedzkim studentom kunszt gry ciałem stanowiący jeden z ważnych elementów teatru Grotowskiego. Polskim uczestnikiem Święta jest Maciej Nowak - reżyser i krytyk teatralny, od 2003 roku kierujący warszawskim Instytutem Teatralnym.

Imprezy odbędą się w Teatrze Miejskim i w Teatrze Studio Ledermana - dwóch znanych scenach Sztokholmu.

Organizatorem Święta Grotowskiego w stolicy Szwecji jest tamtejszy Instytut Polski, wspierany między innymi przez Instytut Grotowskiego we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.