Facebook Google+ Twitter

Sztuczna inteligencja jak dotąd tylko na poziomie czterolatka

Naukowcom z MIT udało się opracować program, nazwany ConceptNet, dysponujący sztuczną inteligencją dorównującą czteroletniemu dziecku. Sztuczna inteligencja nie uzyskała jeszcze zdolności myślenia symbolicznego i przestrzennego.

Sztuczna inteligencja / Fot. Wikipedia Commons "New Scientist" podaje, że w Massachusetts Institute of Technology został opracowany program dysponujący sztuczną inteligencją, nazwany ConceptNet. Naukowcom udało się w jego konstrukcji osiągnąć w teście inteligencji werbalnej wynik odpowiadający czteroletniemu dziecku.

Nowy program został opracowany przez Catherine Havasi, czerpie z bazy milionów stwierdzeń opisujących związki pomiędzy przedmiotami codziennego użytku. Badaczka w systemie zawarła takie informacje, które wszyscy znają, ale nikt ich nie zapisuje, ponieważ uczymy się ich bardzo wcześnie.

ConceptNet jest projektem udoskonalającym dotychczas funkcjonujące programy wyposażone w sztuczną inteligencję. Należą do nich wyszukiwarki internetowe, które również muszą analizować słowa. Nie są jednak doskonałe, nie działają poprawnie, gdy dostaną do wykonania zadanie wykraczające poza ich obszar zaprogramowania.

Program Catherine Havasi został przetestowany przez dwóch naukowców z University of Illinois w Chicago, którzy nie uczestniczyli w pracach nad projektem. Do sprawdzenia inteligencji programu użyli standardowego testu, którego używa się do badania inteligencji werbalnej dzieci. W teście pytania pogrupowane są w pięć kategorii, od bardzo prostych, np. "co to jest dom?” do trudniejszych zagadek, na przykład „przezroczyste, prostokątne, można je otworzyć, co to jest?”.

Wyniki testu wykazały, że żeby odpowiedzieć na pytania testowe, ConceptNet wyszukuje w swojej bazie słów najbliżej związanych z zapytaniem, a wiec pojęć kluczowych. Przykładowo, postawiony przed problemem „jakie ubranie nosi się na głowie?” wyszukałby słowa „ubranie” i „głowa”. Naukowcy zakwalifikowali wynik testu do poziomu właściwego czteroletniemu dziecku. Zakres posiadanych informacji, słownictwa oraz rozumienia słów odpowiada zatem człowiekowi na razie tylko w tej fazie rozwoju.

Havasi zaznaczyła, że badacze mieli do czynienia tylko z wersją testową, co bardzo ograniczyło wyniki. Ponadto test badał jedynie dosłowne rozumienie słów przez ConceptNet, pomijając zupełnie myślenie symboliczne i przestrzenne. Wersja testowana posiadała w swojej bazie około miliona stwierdzeń, na podstawie których program szukał wyników. Badaczka twierdzi, że najnowsza wersja programu posiada już takich stwierdzeń aż 17 milionów. Oznacza to, że w połączeniu z poprawionymi algorytmami wyszukiwania pozwoli to osiągnąć poziom pięcio- lub nawet sześciolatka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Panie Marku ja też mógłbym być zaskoczony Pańską ;) Twórcy kina science fiction ostrzegają przed tym od dobrych trzydziestu lat, uważa Pan, że myślący komputer postanowi zostać najlepszym przyjacielem człowieka? Jest Pan tego pewien? Ja mam na ten temat trochę inne zdanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marcin Pietrzyk Wczoraj 17:38

Panie Marcinie, jestem zaskoczony Pana postawą. Co to znaczy, że nie powinni szukać? Bo co? Zbyt niebezpieczne?

Na szczęście człowiek ma w swojej naturze "poszukiwanie guza", co jest motorem postępu i eksploracji otoczenia. Góry są, to się na nie wspinamy. Kosmos jest, to się w niego zapuszczamy, itd.

Robert Oppenheimer, kierownik naukowy projektu Manhattan, który doprowadził do skonstruowania bomby atomowej, po jej próbnym odpaleniu też się przeraził, ale powiedział, że "jest to jednak piękny rozdział w historii fizyki".

Sztucznej inteligencji nie trzeba szukać. Ona istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwszej małpie, która zeskoczyła z drzewa, też pewnie mówili, że to bardzo niebezpieczna sprawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo niebezpieczna sprawa, nie powinni szukac sztucznej inteligencji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.