Facebook Google+ Twitter

Sztuczna kość - od września eksperymenty na ludziach

Po badaniach na zwierzętach czas na eksperymenty na ludziach. Materiał opracowany przez zespół Katedry i Zakładu Biochemii Uniwersytetu Medycznego może być wykorzystywany w ortopedii, stomatologii czy chirurgii plastycznej.

 / Fot. gazeta.pl"Materiał ma niezwykłe właściwości. - Jest niealergiczny, łatwo się przyjmuje, bez problemu zrasta się z naturalną kością. Jednocześnie to bardzo trwały materiał, może pozostać w ludzkim ciele do końca życia. Co ważne, można do niego podawać też antybiotyki. Ponadto jest plastyczny, da się go formować, dopasowując kształt do potrzeb - wylicza Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego. - Po wysuszeniu jest twardy. Tym samym można go stosować do wypełnienia ubytków w kościach po chorobach nowotworowych, wypadkach lub usuniętych zębach."

Materiał jest wytwarzany sztucznie m.in z hydroksyapatytu. Stanowi on mineralne rusztowanie tkanki łącznej, odpowiedzialnej za mechaniczną wytrzymałość kości. W przyrodzie występuje w kościach ludzi i zwierząt oraz koralowcach. Kość w kontakcie z hydroksyapatem zaczyna obrastać go tkanką kostną dzięki czemu wypełnia miejsce spowodowane korozją.

Obecnie chirurdzy używają fragmentów kości m.in z talerza biodrowego, albo sztucznych implantów. Jednak zdarza się, że naturalna kość odrzuca sztuczny materiał. Ten problem nie dotyczy "sztucznej kości".

"- Po testach liczymy, że materiał będzie mógł być szeroko wykorzystywany w ortopedii, stomatologii czy chirurgii plastycznej. Jest na tyle elastyczny, że może wypełnić nawet miejsce po usuniętym mięśniu " - dodaje prof. Grażyna Ginalska, pod której kierownictwem trwają badania.

Badania na ludziach rozpoczną się we wrześniu i potrwają ok. 2 lat. Materiał został opatentowany w Polsce. Naukowcy starają się o patent, który obowiązywałby również poza granicami kraju.


Źródło:
wyborcza.pl
wikipedia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.