Facebook Google+ Twitter

(Sztuczne) maki zakwitły na placu Zamkowym

Ponad 150 000 sztucznych maków "wyrosło" pod warszawską Kolumną Zygmunta w czwartkowy wieczór. To wspólna inicjatywa warszawskiego ratusza i światowego producenta perfum, który kwiatowymi polami zdobi najważniejsze place i skwery całego świata.

 / Fot. Michał KowalskiOd 2000 roku na wielu słynnych placach w miastach całego świata pojawia się morze czerwonych maków. Do tej pory te kwiatowe pola odwiedziły m.in. plac przed Centrum Pompidou w Paryżu czy plac Czerwony w Moskwie. Także wiele skwerów: w Wiedniu, Hong Kongu czy nawet Johannesburgu pokryło się sztucznymi kwiatami budząc zainteresowanie mieszkańców.

Warszawa na mapie tych wystaw pojawiła się stosunkowo późno, gdyż dopiero po 8 latach od rozpoczęcia kwiatowych podróży. Cała południowa część placu Zamkowego została pokryta makami rosnącymi na dwóch platformach, między którymi snują się zaciekawieni warszawiacy. Rośliny możemy odnaleźć także na skwerze Hoovera, obok kościoła Św. Anny.

- W Warszawie ludzie mają obowiązek się zakochać - podkreślał dziś Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent miasta. Dodał też, że makowy dywan powinien dodać kamiennym ulicom uroku, zaskakiwać i skłaniać do refleksji nad urodą miasta.

Spostrzeżenia warszawiaków były jednak rozbieżne z opiniami wiceprezydenta. Zapytani co sądzą o makowym polu twierdzili, że ich zdaniem kwiaty były ustawione dla uczczenia ofiar ataku 11 września 2001 r. w Nowym Jorku. - Czerwone maki to tak jak na Monte Cassino. Z pewnością są dla tych Amerykanów, którzy zginęli w zamachach - mówiła jedna ze starszych mieszkanek Warszawy.

Wystawa potrwa do soboty, do godziny 14, kiedy to makowe pole zostanie zdemontowane. Każdy chętny będzie mógł zabrać tyle ze 150 000 kwiatów ile tylko zechce. Jest to jeden z niezmiennych elementów projektu, praktykowany w każdym z dotychczasowych miast. Dodatkowo w ramach promocji wystawy, na placu Zamkowym odbędą się w piątkowy wieczór koncerty chopinowskie, na których swoje interpretacje utworów artysty przedstawią młodzi polscy pianiści.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Widziałem te kwiaty na żywo robiły wrażenie.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nie zdążę zobaczyć. Pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego nie naturalne tylko sztuczne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.