Facebook Google+ Twitter

"Sztuczny nos" pomoże wykryć raka! Nowe odkrycie izraelskich naukowców

Inspiracją dla badaczy były możliwości psów, które potrafią w powietrzu wyczuć obecność nowotworu, zwłaszcza piersi, płuc i gardła. W pewnych sytuacjach praca z psami jest jednak niemożliwa i właśnie to dało iskrę dla zdarzenia sprawczego, by powstał sztuczny nos.

 / Fot. SSgt. Derrick C. Goode, U.S. Air ForcePracami nad tym nowym urządzeniem kierował zespół profesora Hossama Haicka z instytutu badawczego Technion w Hajfie. Jak wynika z wypowiedzi prof. dla TVN24 sposób w jaki działa wynalazek jest łatwiejszy niż może się wydawać: „dmuchamy do worka podłączonego do zaworu sztucznego nosa, który zasysa powietrze. 40 receptorów w tym instrumencie w ciągu minuty analizuje oddech” – opowiada o działaniu Hossam Haick.

Test ten nazywa się NA-NOSE (skrót od ang. Sztuczny Nano Nos). Działanie oparte jest na wykrywaniu mikroskopijnych zmian w organizmie, które pojawiają się w następstwie zmian nowotworowych. Skuteczność takiego badania wynosi ok. 85 proc.

Szansa na skuteczniejszą walkę z rakiem

Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse, by go pokonać. Nowoczesna technologia może dać przełom w poprawie skuteczności leczenia pacjentów cierpiących na raka. Jak pisała w czerwcu Rzeczpospolita : „W Polsce każdego roku nowotwory wykrywa się u ponad 150 tys. osób. Jednocześnie zwiększa się liczba wszystkich chorych. Dr Joanna Didkowska z Krajowego Rejestru Nowotworów ocenia, że w kraju jest już prawie 400 tys. pacjentów onkologicznych, którzy żyją co najmniej 5 lat od wykrycia choroby”. Wcześniejsza diagnoza daje większe szanse na uleczenie choroby.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.