Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4080 miejsce

Sztuczny zbiornik na każdej beskidzkiej rzece?

Budowę aż sześciu dużych zbiorników wodnych w Beskidach zakładają plany wieloletnie rozwoju lokalnego. Jeden ze zbiorników niebawem napełni się wodą, inny powstanie częściowo na terenie... Magurskiego Parku Narodowego w Beskidzie Niskim!

Krajobrazy Beskidu Niskiego. Cerkiew w Banicy. / Fot. Ewa KowalskaOd czasu kontrowersyjnej budowy zbiornika wodnego na Dunajcu w Pieninach w Polsce zrobiło się ciszej w sprawie tworzenia zapór wodnych w górach. Wszystko wskazuje jednak na to, że sytuacja może się szybko zmienić. Na południu planuje się wybudowanie nie jednego, ale kilku potężnych zbiorników wodnych.

Kąty-Myscowa, jezioro w sercu Beskidu Niskiego

W 1967 roku utworzono ambitną koncepcję dotyczącą budowy zbiorników wielozadaniowych na rzekach Ropie (zbiornik Klimkówka), Wisłoce (zb. Kąty-Myscowa) i Jasiołce (zb. Dukla). Budowy poszczególnych zbiorników miały się odbywać w odstępach kilkuletnich, jednak brak funduszy uniemożliwił realizację. Jak do tej pory zrealizowano jedynie pierwszy projekt, którego budowa zajęła łącznie 18 lat. Obecnie najbliżej do uruchomienia inwestycji jest w przypadku zbiornika Kąty-Myscowa. Przy czym wiele wątpliwości budzi fakt, że jezioro zaleje jedną z najpiękniejszych dolin Beskidu Niskiego, a po drugie, od czasu koncepcji do dziś wiele się zmieniło – np. powstał tu Magurski Park Narodowy.

Plan zbiornika Kąty-Myscowa. / Fot. screenObszar obejmie dolinę Wisłoki od miejscowości Kąty (zapora), poprzez Myscową do wsi Polany i Krempna. Ogólna powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu wyniesie 427 ha! Koniec zalewu ma zwieńczyć zapora o wysokości około 43 metry i długości w koronie do 607 metrów. Głównym argumentem zwolenników budowy jest fakt, że jezioro będzie w stanie przejąć kilkumetrową falę powodziową oraz zaktywizować turystycznie i gospodarczo region, a na dodatek dostarczać wodę pitną dla ubogich w ten skarb Jasła, Krosna czy Grybowa. Projekt zyskał pełną akceptację miejscowej ludności i władz administracyjnych. Uznając kapitalne znaczenie tej inwestycji dla lokalnej społeczności. Związek gmin "Wisłoka" prowadzi szerokie działania popierające jej realizacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najbardziej martwi mnie to, teraz, - jeśli chodzi o zbiornik mający powstać obok Magurskiego Parku Narodowego - nikt nie protestuje. A kiedy już wszystkie formalności zostaną dopełnione i na teren budoey wjadą maszyny na scenie pojawią się również ekolodzy. I to będzie klęska i urzędników, i ludzi, którzy tam mieszkają (chociaż dziwi mnie, że tak ochoczo opuszczają swoją ojcowiznę).
I oczywiście duży plus za ciekawy artykuł!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już jak tekst był w moderacji to kusiło mnie by wstawić wielkiego plusa;) Trochę jednak trzeba było poczekać na jego publikację :) Dużo pracy, ale co najważniejsze świetnie ujęte to zagadnienie z dwóch stron. Bo każda tego typu inwestycja ma plusy i minusy.

Jeżeli wybudowany zbiornik zmieni całkowicie oblicze Parku Narodowego, czyli obszar, który uznano za chroniony w takim stanie jakim jest, to rzeczywiście sprzeciw jest uzasadniony. Z drugiej strony argument (nie wiem na ile słuszny - może Marcinie mi zdołasz odpowiedzieć) że jezioro będzie w stanie przejąć kilkumetrową falę powodziową, jest bardzo poważną przeciwwagą. I znów odwieczny konflikt: natura czy człowiek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielki + za włożoną w materiał pracę!!Szkoda że na filmie widać prawie same drzewa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.