Facebook Google+ Twitter

Sztuka buduje przyszłość. Dwa wernisaże już 2 marca w Toruniu

Toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, 2 marca zaprezentuje publiczności dwie wystawy: ''Człowiek w wielkim mieście'' oraz ''Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro''.

Element wystawy ''Czwarty stan skupienia: od mikro do makro'' / Fot. Agnieszka Pawłowska''Gromadzenie dzieł sztuki pochodzi z pasji, ale też z pewnej świadomości sztuki. Zbierając ją budujemy spuściznę dla przyszłych pokoleń. Jej budowanie jest także edukacją'' - mówiła na konferencji prasowej, dyrektor programowa Centrum Sztuki Współczesnej, Debrila Denegri.

Taki też wydźwięk ma projekt ''Czwarty stan skupienia wody: od mikro do makro'', który przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną ukazuje między innymi problemy ekologiczne świata. W tym przypadku punktem wyjścia jest olbrzymie zanieczyszczenie hydrosfery przez człowieka. Artyści i naukowcy prezentując swoje prace, domagają się od publiczności nie tylko reakcji na ich twórczość, ale przede wszystkim podjęcia publicznej dyskusji o powstrzymaniu degradacji środowiska. Wiele z prezentowanych na wystawie prac, to audiowizualne obrazy pokazujące rozmiar szkodliwej działalności człowieka.

Od lewej: rzecznik CSW Aleksandra Mosiołek, dyrektor programowy CSW Dobrila Denegri, prezes PKO S.A. Luigi Lovaglio, kurator wystawy Człowiek w wielkim mieście Walter Guadagnini, autor projektu wystawy Człowiek w wielkim mieście, Francesco Jodice / Fot. Agnieszka PawłowskaTo jednak tylko jeden z elementów projektu, który obfituje niezwykłą różnorodnością, a przede wszystkim zaskakuje zdolnościami interpretacyjnymi artystów. Przykładem jest tu choćby praca chińskiego artysty Jianga Zhi, dla którego woda to...kobiece łzy. Trwające prawie 8 i pół minuty video prezentuje kobietę, której pogodna twarz zmienia się w falangę negatywnych emocji, a na końcu płacze. Widzowi pozostaje jedynie zastanawiać się nad wydźwiękiem dzieła, które może spotkać się z rozmaitymi interpretacjami. Podobnie jest zresztą z wieloma pracami, które będzie można zobaczyć po raz pierwszy już 2 marca o godzinie 19.00 na wernisażu w Toruniu.

Na obu wystawach, jak zapowiadają kuratorzy, zobaczymy czołowych przedstawicieli ze świata sztuki i nauki, jak i mniej znanych, aczkolwiek równie interesujących artystów.

Zobacz film promujący wystawę ''Czwarty stan skupienia: od mikro do makro'':Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.