Facebook Google+ Twitter

"Sztuka doby El Greca". 50 lat temu odnaleziono w Polsce "Ekstazę świętego Franciszka"

„Sztuka doby El Greca” - pod takim hasłem potrwa do 30 maja konferencja poświęcona jednemu z najwybitniejszych malarzy hiszpańskiego złotego wieku, w 400. rocznicę jego śmierci oraz 50. odnalezienia jedynego jego obrazu w Polsce.

Ekstaza świętego Franciszka, Muzeum w Siedlcach / Fot. El Greco [Public domain], via Wikimedia CommonsDo Warszawy przyjechali najwybitniejsi znawcy El Greco z Europy i z Polski. Wśród nich są m. in. historycy sztuki z Sewilli, Malagi i Aten, którzy dyskutować będą o osiągnięciach Kreteńczyka, który zaczynał od pisania ikon, a został najsłynniejszym hiszpańskim malarzem.

„Zachowało się niewiele prac z najwcześniejszego okresu El Greca. Te, które istnieją, znajdują się głównie w Grecji i są to typowe ikony, które niczym nie odbiegają od innych. Nic nie zwiastowało, że Domenikos Theotokopoulos czyli El Greco zostanie malarzem tak oryginalnym” – mówił w pierwszym programie Polskiego Radia ks. prof. Andrzej Witko, historyk sztuki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Mieszkający na Krecie artysta, wiedział, że musi wyjechać do Wenecji, by rozwijać swój talent. Jak przypomina ks. Witko, były to czasy Tycjana oraz Tintoretta i to zwłaszcza tym ostatnim zafascynował się El Greco, a od obu przejął także fascynację perspektywą. „W Wenecji w zasadzie nauczył się malarstwa na nowo” - mówi ks. Witko.

Prawdziwy rozwój jego talentu przypadł jednak na czasy pobytu w Hiszpanii, zwłaszcza w Toledo, z którym był szczególnie związany. To właśnie tam dobiega końca wielka wystawa poświęcona temu artyście.

Obrady konferencji, która rozpoczęła się na Zamku królewskim w Warszawie, po południu przeniosą się do Siedlec, gdzie wieczorem uroczystą kolacją podejmie gości burmistrz miasta. Drugą okazją, dla której zorganizowano konferencję, jest 50-lecie odnalezienia jedynego polskiego obrazu El Greca "Ekstaza świętego Franciszka". Od 2004 roku dzieło znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach. Odkryły go w 1964 na plebanii w Kosowie Lackim pracownice Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk - Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska - sporządzające inwentaryzację zabytków.

Obraz, utrzymany w manierze dramatycznej, przedstawia świętego w momencie otrzymania stygmatów. Kompozycja z ciekawie wykorzystanym światłem i zimną kolorystyką wzmacniają przekaz obrazu i uduchowienie postaci Franciszka.

Konferencję , która potrwa do 30 maja, organizuje Zamek Królewski w Warszawie, Instytut Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Muzeum Diecezjalne w Siedlcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.