Facebook Google+ Twitter

Sztuka fotoreportażu

Powinnością fotoreportera jest pokazać rzeczywistość, która się aktualnie dzieje. Jeżeli chcesz uczestniczyć w ważnych wydarzeniach, to musisz być mocny psychicznie.

Kevin Carter, fotograf z RPA otrzymał nagrodę Pulitzera, prestiżową amerykańską nagrodę przyznawaną w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, fotografii, muzyki, porównywalną do filmowego Oscara. Zrobił swego czasu zdjęcie głodującej dziewczynki w Sudanie, przy której siedział sęp czekający na jej śmierć. Zdjęcie od razu trafiło na pierwszą stronę gazety New York Times. Wywołało także wielką dyskusję o etyczną stronę pracy fotografa. Czy powinien pomóc dziewczynce czy robić zdjęcia? Otrzymał Pulitzera właśnie za tę fotografię. Później wyznał, że żałował, że nie pomógł dziewczynce. Kevin Carter popełnił samobójstwo w 1994 roku.

Plan warsztatu / Fot. Leszek LubickiMagazyn fotografii dokumentalnej "5klatek.pl" zorganizował w Poznaniu spotkanie przeznaczone dla miłośników fotografii poświęcone fotoreportażowi. Gościem specjalnym spotkania był wybitny znawca fotografii prasowej i dokumentalnej, nauczyciel i fotograf Andrzej Zygmuntowicz.

Fotografia ilustracyjna, fotoreportaż, fotodokument, esej fotograficzny - to główne gatunki fotografii prasowej. Niemniej zauważamy już powoli zanik prawdziwej fotografii prasowej. Zdjęcia w gazetach zazwyczaj służą ilustrowaniu informacji zawartej w tekście i Prowadzący zajęcia, Andrzej Zygmuntowicz / Fot. Leszek Lubicki muszą być proste, aby czytający od razu zrozumiał, o co chodzi. Telewizja czy też internet tak ograniczyły ludzi, że od fotografii także wymaga się, aby oglądający ją człowiek nie musiał zbytnio myśleć. Czyżby więc następował upadek prawdziwej sztuki fotoreportażu, czy jego czas już się skończył i nie powróci? Są takie obawy. Wystarczy popatrzeć na nasze (i nie tylko nasze) gazety, aby przekonać się, że prawdziwego fotoreportażu już tam prawie nie ma.


Organizatorzy zapraszali nas w przerwach na ciasteczka i kawę / Fot. Leszek LubickiO tych i innych problemach współczesnej fotografii dokumentalnej i fotoreportażowej mogliśmy posłuchać na tym spotkaniu. Andrzej Zygmuntowicz przekazał to w jakże pięknej i jasnej formie, z właściwym sobie poczuciem humoru. Ale to nie wszystko. Obejrzeliśmy dziesiątki najlepszych fotografii osób uczestniczących w tak ważnych konkursach fotografii prasowej jak World Press Photo czy Picture Of the Year International .
Prowadzący podczas omawiania klasyki fotoreportażu / Fot. Leszek Lubicki Andrzej Zygmuntowicz podczas omawiania portfolio piszącego te słowa / Fot. Joanna Lubicka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ja podejrzewam, ze ludzie po prostu o tym nie wiedzieli . Ludzie nie szukaja, zazwyczaj , informacji dlugo , za gleboko, bo to za bardzo czasochlonne. Ile przegladacie stron wyszukanych przez google? prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

przyznam ,ze nie łatwo być ocenianym przez innych ale jeśli ktoś mi daje rady a wiem ,że zna się na sprawie to zawsze wypytuję co można z mymi fotkami zrobić by były lepsze...

A co do młodych ludzi to są leniwi ...by w coś się angażować przykład lokalne(Gminne radio Emka gdzie brak chętnych do współpracy)...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P S
  • 28.09.2009 10:45

Rafał zgodzę się z się z Tobą, że problem jest szerszy, ja też nie raz spotkałem się z zapowiedzią wystawy artystów gdzie fotografie były czasami banalne (za to z rozbudowanym opisem), a z drugiej strony spotkałem wiele razy ze świetnymi zdjęciami zrobionymi przez amatorów - cóż przy tej ilości osób robiących zdjęcia zawsze będą powstawać pewne paradoksy.

Ja osobiście żałuję, że nie mogłem uczestniczyć w tych warsztatach, ale niestety w tym terminie musiałem być zupełnie gdzie indziej a szkoda bo wiem że takie spotkania bardzo dużo dają.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2009 08:32

Sztuka jest sztuką, a rzemiosło rzemiosłem! I to w każdej dziedzinie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowity cytat, kto by pomyślał :D Również mam nadzieję, że fotografia, jako sztuka się obroni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozwój fotografii cyfrowej oczywiście spowodował, że jak tak, jak Rafale piszesz "robić zdjęcia każdy może". Niemniej przytoczę może tutaj co napisała Naomi Rosenblum w swojej monumentalnej "Historii fotografii światowej" (str. 297). Tylko najpierw jedno zastrzeżenie, dotyczy to końca wieku XIX :).
"Ogromny wzrost liczy fotografujących, który wynikał z wprowadzenia na rynek suchej płyty i ręcznych aparatów fotograficznych, spowodował, że wielu zaczęło traktować fotografię jako zwykły wizualny zapis informacji. Nie zniechęciło to jednak niektórych do wykorzystywania nowego hobby w sposób kreatywny".
Popatrz, kupa czasu minęła, a problemy, o których piszemy, były wtedy podobne do obecnych. Miejmy jednak nadzieję, że prawdziwa sztuka (nie tylko fotoreportażu) się obroni i nie zaginie w morzu nijakości i masowości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem jest Leszku według mnie szerszy i nie dotyczy tylko fotoreportażu. Fotografia się zbanalizowała, stała tak dostępna, że przez to straciła na randze. Do tego odmawia się jej przez tą masowość rangi sztuki. Poniekąd to zasługa producentów, którzy wcielili w życie hasło: robić zdjęcia każdy może. Mnie dość już dawno na fotopolis ziryotwała zapowiedź jakiejś wystawy młodych artystów fotografików - bodaj po ASP, ale mogę się mylić - jedno ze zdjęć przedstawiało blok mieszkalny. Zrobione od niechcenia, motywem przewodnim nie była ani bryła, ani symetria. Po prostu blok tle nieba, sprzedawany jako sztuka. Niestety nie dysponuję linkiem, niemniej to, co uderzyło mnie w tej pracy to wcielenie tego, co promują producenci. Im się nie dziwię - takie są prawa rynku i dzięki nim mogę kupić sprzęt. Artystom tzw. jednak się dziwię... Kończę, to temat na długą dyskusję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafale, masz rację co do przyznawanych nagród na World Press Photo. Wiele słyszałem z kliku ust na ten temat, niestety nie mogę powtórzyć, bo być może to ploty. Ale, że nagrody przyznano jakoś dziwnie, to dokładnie widać, jak się ogląda te fotografie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, fotokast sprawia, że Muzeum Ikon w Supraślu nabiera całkiem innego wymiaru.. Taka forma przekazu bardzo mi się podoba! http://fotokasty.vdl.pl/Ikony/

Komentarz został ukrytyrozwiń

5! Niestety fotoreportaż ewoluuje w dziwnym kierunku, co widać np w tegorocznych nagrodach World Press Photo. Fotokast rzeczywiście zwiększa atrakcyjność przekazu zdjęć, ale z drugiej strony utrudnia zatrzymywanie się nad poszczególnymi fotografiami. Trochę boję się jego dynamiki. Cóż zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.