Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15296 miejsce

Sztuka Huculszczyzny w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od piątku, 18 marca, w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać wystawę: "Na wysokiej połoninie". Sztuka Huculszczyzny - Huculszczyzna w sztuce. W 40. rocznicę śmierci Stanisława Vincenza".

Na wystawie zaprezentowano bogatą kolekcję fotografii - fragment wystawy / Fot. Sławomir OstrowskiDo 29 maja 2011 można będzie podziwiać ekspozycję, na której znalazło się kilkaset prac z kolekcji wielu muzeów, ze zbiorów kolekcjonerskich oraz przedmioty stanowiące własność osób prywatnych.

Oglądając wystawę zapoznajemy się zarówno z Huculszczyzną widzianą oczami wielkich artystów, którzy regionem zachwycili się w trakcie podróży i uwiecznili go na obrazach, szkicach, w literaturze. Na wystawie można zobaczyć prace m. in. Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Kazimierza Sichulskiego i Władysława Jarockiego.Na wystawie zaprezentowano pięknie zdobione stroje huculskie / Fot. Sławomir Ostrowski

Kulturę i sztukę huculską można też poznać dzięki bogatemu zbiorowi mebli, wyrobów rzemieślniczych, ubrań, narzędzi codziennego użytku, przedmiotów kultu religijnego, instrumentów muzycznych, biżuterii, broni - wykonanych przez Hucułów.

Część wystawy poświęcono jednemu z symboli tego regionu jakim są konie huculskie znane i cenione na całym świecie.

Wystawie towarzyszy bardzo poręczny, ilustrowany przewodnik w którym wszystkie teksty wydrukowane w języku polskim i angielskim.

Nie mogło zabraknąć materiałów pisanych / Fot. Sławomir OstrowskiPowodem powstania tej niezwykłej wystawy, jest 40. rocznica śmierci Stanisława Vincenza. Co prawda korzenie Vincenza sięgają Francji sprzed Rewolucji Francuskiej, która zmusiła jego pradziada do emigracji, ale jednak sam Stanisław ukochał sobie Huculszczyznę. Zapewne ogromny wpływ na to miał fakt, że właśnie tam dorastał, a jego nianią była rodowita Hucułka Pałahna Slipenczuk-Rybenczuk, którą pisarz wspominał z wdzięcznością do końca życia.
Miejsce w którym dorastał było istnym stykiem kultur wołoskiej, węgierskiej, żydowskiej, cygańskiej, słowackiej, ormiańskiej, ukraińskiej, czeskiej, polskiej i austriackiej, co spowodowało, że wychował się w duchu tolerancji i poszanowania wielokulturowości i różnorodności wyznaniowej i językowej.

Poprzez swoją późniejszą postawę i twórczość stał się jednym z najistotniejszych orędowników i promotorów huculszczyzny.Zbiór wzorów snycerskich stosowanych w przemyśle domowym przez Hucułów wydany przez Muzeum Przemysłowe Miejskie we Lwowie 1883 rok. / Fot. Sławomir Ostrowski

Pierwszy człon nazwy wystawy "Na wysokiej połoninie", to nazwa cyklu wydawniczego poświęconego Huculszczyźnie, w ramach którego Stanisław Vincenz napisał i wydał swe książki:
Fragment wystawy / Fot. Sławomir OstrowskiPrawda starowieku (Warszawa 1938), Nowe czasy (Zwada) (Londyn 1970), Nowe czasy (Listy z nieba) (Londyn 1974), Barwinkowy wianek (Londyn 1979).

Wystawa wpisuje się jako wydarzenie towarzyszące w kalendarium Międzynarodowego Festiwalu Huculskiego "Słowiańska Atlantyda", który rozpoczął się 17 marca i potrwa aż do 22 października, a swym zasięgiem obejmie Polskę i Ukrainę. Nawet tak pozornie proste i banalne przedmioty jak pojemnik na wodę w rękach huculskich rzemieślników stawały się prawdziwymi dziełami sztuki / Fot. Sławomir Ostrowski

Jednym z ciekawszych wydarzeń festiwalu, oprócz wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie "Huculski Maraton Filmowy", który odbędzie się w Centrum Kultury Rotunda. Potrwa 14 godzin: od 9 w sobotę, 9 kwietnia 2011.

Ceramika huculska / Fot. Sławomir OstrowskiZafascynowanych pięknem sztuki huculskiej zapraszam na wystawę do Muzeum Narodowego i sklepiku muzealnego, w którym specjalnie przygotowano reprodukcje dzieł sztuki, kubki, podkładki, magnesy i breloki z wybranymi wzorami huculskimi oraz oryginalne wyroby rękodzielnicze twórców polskich i ukraińskich.

Na miłośników Huculszczyzny czekają m.in. ręcznie zdobione misy,Ręcznie zdobione talerze / Fot. Sławomir Ostrowski kafle, dzbany, drewniane zabawki, a prawdziwą perła dla każdego bibliofila będzie niewątpliwie książka "Huculszczyzna - Ceramika pokucka", w której opisano ponad 600 obiektów ceramicznych z dawnych Kresów Wschodnich, jakie znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kurator wystawy: Mirosław Kruk
Koordynator: Izabela Wałek

Na wystawie można zobaczyć jak wyglądała izba w typowej huculskiej chacie / Fot. Sławomir OstrowskiCeny biletów:
normalny - 9zł,
ulgowy - 5zł,
rodzinny - 18zł,
grupowy normalny - 5zł
grupowy ulgowy - 3zł

Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało bardzo bogaty i ciekawy program wydarzeń towarzyszących wystawie. Szczególnie ciekawie zapowiadają się Weekendy huculskie. Tu przeczytasz szczegółowy program. W każdą niedzielę o godz. 12.00 po wystawie oprowadza przewodnik.


Część wystawy poświęcona jest zamiłowaniu Hucułów do muzyki / Fot. Sławomir OstrowskiMuzykanci - Fryderyk Pautsch 1912r. / Fot. Sławomir OstrowskiNa wystawie możemy również zobaczyć zbiór portretów Hucułów wykonanych różnymi technikami / Fot. Sławomir OstrowskiKunszt artystów huculskich można podziwiać również w dewocjonaliach / Fot. Sławomir OstrowskiFragment ekspozycji pokazujący piękno mebli huculskich / Fot. Sławomir OstrowskiCzęść wystawy poświęcono reklamie z okresu międzywojennego mającej promować Huculszczyznę / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kasina
  • Kasina
  • 23.04.2011 21:23

A kto zauważył kolor ścian? Piękny, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam, naprawdę warto. Sam żałowałem, że tak szybko muszę lecieć dalej (inny materiał do zrobienia), bo chętnie spędził bym na tej wystawie kilka godzin więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję za informację. Wybiorę się na wystawę w najbliższym czasie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.