Facebook Google+ Twitter

Sztuka Karola Wojtyły oczami studentów

Za nami rocznica urodzin papieża Polaka. Gdyby Jan Paweł II żył, miałby 93 lata. Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczcili jego pamięć, prezentując sztukę, którą napisał. Spektakl odbył się w krakowskim Centrum Jana Pawła II.

ks. Dariusz Kowalczyk i Andrzej Cehak z zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia dziękują wspólnocie warszawskiej i krakowskiej za przygotowanie spektaklu / Fot. Patryk Bedliński 18 maja to wyjątkowa data dla Polaków, a zwłaszcza dla Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której celem jest propagowanie nauczania Jana Pawła II przez pomoc zdolnej młodzieży z małych ośrodków. To właśnie ta młodzież przedstawiła wczoraj spektakl na podstawie sztuki Karola Wojtyły pt. "Przed sklepem jubilera".
Utwór, na którym się opierali, powstał w 1960 roku. Opowiada historie trzech par, których losy skrzyżowały się w jednym sklepie jubilerskim. Pierwsza z nich to Teresa i Andrzej, którzy właśnie się zaręczyli. Druga - Anna i Stefan, których związek, choć gwałtowny i pełen uniesień, był nieudany. Kobieta przychodzi do sklepu, aby sprzedać obrączkę. Na końcu spotykają się Monika i Krzysztof - dzieci pierwszych dwóch par, które ze związków swoich rodziców wyciągnęły wnioski dla siebie. Charakterystyczną postać stanowi tytułowy jubiler. Jego waga wskazuje ciężkość obrączek nie na podstawie kruszcu, z jakiego zostały wykonane, lecz według siły miłości łączącej klientów.
W przedstawieniu wzięły udział dwie wspólnoty akademickie fundacji - warszawska i krakowska. - Myślimy, że to dobry sposób, aby upamiętnić Jana Pawła II, ponieważ przybliżamy innym jego twórczość, przy okazji sami się ucząc - mówi Klaudia Wackermann, która wcieliła się w postać Teresy. - Jubiler okazał się dla tych par pewnego rodzaju terapeutą. Moim zdaniem mógł też pełnić rolę Boga, przypominającego, że miłość jest ponad wszystko i czasem trzeba o nią zawalczyć.
Głównym celem sztuki było podkreślenie roli małżeństwa w dzisiejszym świecie i pokazanie, z jaką czcią podchodził do niej papież Polak, jeszcze jako Karol Wojtyła. Na spektaklu pojawili się przedstawiciele zarządu fundacji, którzy docenili pracę studentów. - To pierwsza w takiej skali inicjatywa oddolna stypendystów - zauważa ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. - Oni sami skrzyknęli się, zaprosili Warszawę do Krakowa, połączyły się dwie stolice - historyczna i obecna - aby dokonać rzeczy wielkiej, od integracji i modlitwy po artystyczny wyraz możliwości naszych stypendystów.
Wkrótce na stronie fundacji www.dzielo.pl pojawi się materiał wideo ze spektaklu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Największym sukcesem JPII jest rola jaką grałprzez cały okres swojego pontyfikatu. Tutaj każdy musi przyznać że był niezastąpionym aktorem. Jego aktorstwo było doskonale widoczne aż do końca pontyfikatu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy wideo będzie dostępne, proszę o bezpośrednie zalinkowanie. Cieszą wspólne działania Krakowa i Warszawy:) Podbijam wagowo tyle, ile mogę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.