Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6518 miejsce

Sztuka kręcenia korbą. Podkarpackie Spotkania Lirników w Haczowie

Na czym polega sztuka "kręcenia korbą" mogli przekonać się słuchacze koncertu, jaki odbył się podczas pierwszego Podkarpackiego Spotkania Lirników w Haczowie.

Pierwsze Wakacyjne Kręcenie Korbą odbyło się w pięknym zabytkowym kościele w Haczowie, w województwie podkarpackim, 20 lipca 2014 r. Koncert, którego główną bohaterką była lira korbowa, został zorganizowany przez Zespół Muzyki Dawnej Vox Angeli w ramach projektu związanego z obchodami Roku Oskara Kolberga.

Podkarpackie Spotkanie Lirników 2014 r. odbyło się w zabytkowym kościele w Haczowie / Fot. Agnieszka Szafirska Dźwięki lir korbowych i głosy śpiewaków, którzy posługiwali się techniką tzw. "białego głosu" doskonale pasował do wnętrza haczowskiego kościoła, zabytku wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kościół w Haczowie, datowany na XIV w., jest jednym z najstarszych, gotyckich, zrębowych kościołów katolickich w skali światowej. (Ciekawostką jest to, że pale modrzewiowe i jodłowe, z których wykonana jest świątynia liczą dziś ok. 800 lat, a cieśle przy budowie kościoła nie użyli ani jednego gwoździa, tylko drewniane zatrzaski.)

Barbara Bator z Zespołu Muzki Dawnej Vox Angeli, prowadząca koncert lirników / Fot. Agnieszka Szafirska Lira korbowa popularnością cieszyła się w czasach średniowiecza i renesansu. Wielu współczesnych twórców tych instrumentów, w tym również Stanisław Wyżykowski i Stanisław Nogaj, tworzy je na podstawie historycznych przedstawień lir korbowych i ich większych form zwanych organistrum, które można znaleźć na malowidłach, obrazach i płaskorzeźbach z dawnych epok. Marzeniem Stanisława Wyżykowskiego - inicjatora odrodzenia liry korbowej w Polsce było, by mógł on usłyszeć na żywo koncerty muzyków posługujących się tymi instrumentami. Dzięki swojemu zapałowi i wytrwałości, a także dzięki swoim uzdolnionym uczniom, którzy konstruują liry i uczą gry na tych instrumentach, marzenia te zaczynają się spełniać.

Maciej Harna z lirą korbową wykonaną przez Stanisława Wyżykowskiego / Fot. Agnieszka Szafirska W koncercie udział wzięli: Stanisław Wyżykowski - Haczów. Stanisław Nogaj - Stara Wieś, Andrzej Staśkiewicz - Kadzidło (Kurpie), Jan Malisz, Zuza Malisz - Małopolska, Marta Sobota - Haczów, Katarzyna Wińska - Warszawa, Maciej Harna - Sanok, Aleksandra Włodarczak - Uherce Mineralne, Patryk Chrząszcz - Stefkowa, Szymon Węglowski - Kolbuszowa, Maciej Bator - Rzeszów, Piotr Wawrzkiewicz - Jarosław. Koncert Poprowadziła Barbara Bator.


Stanisław Wyżykowski - inicjator odrodzenia liry korbowej w Polsce i Stanisław Nogaj - lirnik, twórca lir, pedagog / Fot. fot. Agnieszka Szafirska Podczas koncertu prezentowane były między innymi pieśni dziadowskie, tradycyjne pieśni hiszpańskie, pieśni ludowe, a także wykonawcy - wraz z publicznością - wykonali rekonstrukcję pieśni haczowskiej w formie śpiewanej sto lat temu, odnalezionej przez Bartosza Gałązkę - badacza muzyki ludowej.

Lirnicy w podczas koncertu / Fot. Agnieszka Szafirska Miejmy nadzieję, że formuła koncertu, zainteresowanie nim, a przede wszystkim urok pięknych instrumentów, jakimi są liry korbowe, sprawią, że w Haczowie coraz częściej będzie można usłyszeć wspaniałe koncerty w wykonaniu lirników i zespołów muzyki dawnej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

O tak, to niesamowity koncert!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko żałować że się tam nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.