Facebook Google+ Twitter

Sztuka Książki w BUW

Wczoraj na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Książki. Z tej okazji, pod Wielkim Świetlikiem w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, otwarta została wystawa pt. "Książki artystów warszawskich zgłoszone do Kolekcji Polskiej Książki Artystycznej z przełomu XX i XXI wieku".

Wystawa współorganizowana przez fundację Correspondance des Arts, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, jest częścią ogólnokrajowej akcji, na którą składa się 15 podobnych wystaw prezentowanych w pięciu największych regionach Polski.

- Na warszawskiej wystawie prezentowane będą wyłącznie prace stołecznych artystów, między innymi Józefa Wilkonia, Zbigniewa Makowskiego i Anny Marii Bauer – mówi Alicja Słowikowska, kurator Sztuki Książki i jedna z organizatorek wystawy.

Wystawę ma szansę oglądać prawie 3 tys. osób codziennie odwiedzających uniwersytecką bibliotekę. Organizatorzy liczą jednak nie tylko na podziwianie sztuki przez widzów, ale i czynny udział publiczności w wyborze najlepszych dzieł.

– Przy wejściu umieściliśmy stolik, na który znajdują się ziarna fasoli a przy każdej ekspozycji ustawiliśmy specjalne tuby z imieniem i nazwiskiem autora. Każdy, kto chce aktywnie uczestniczyć w promocji Sztuki Książki, może wziąć fasolkę i wrzucić do pojemnika preferowanego przez siebie dzieła – wyjaśnia Jadwiga Tryzno, kurator wystawy i dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

W ten sposób promotorzy Sztuki Książki chcą wybrać najbardziej lubiane dzieła i stworzyć zamkniętą kolekcję? – Wybrany przez publiczność materiał ma posłużyć do utworzenia zamkniętego katalogu. Chcemy, by kolekcja ostatecznie liczyła 100-150 prac i prezentowana była w kraju i za granicą – pani kurator.

Wystawa w Bibliotece Uniwersytety Warszawskiego prezentowana będzie od 24 kwietnia do 17 maja 2009 r.

Czym jest Sztuka Książki?

- Sztuka Książki zyskała na znaczeniu około 100 lat temu, wcześniej uważana była tylko za rzemiosło – wyjaśnia Alicja Słowikowska. - Przez długi okres sztuka ta była w Polsce zapomniana, a jej rozwój rozpoczął się u nas po roku 1990. Prace, które prezentujemy na naszych wystawach pochodzą z ostatnich 10 lat ubiegłego i pierwszych 10 lat obecnego stulecia – dodaje Jadwiga Tryzno.

Wyróżniamy trzy zasadnicze grupy prac, na które dzieli się Sztuka Książki. Just Books (Po prostu książki) to część prac przedstawiających artystyczne wydania książek w znanym nam formacie katalogu. Tu sztuka często spotyka się bezpośrednio z potrzebami rynku, a artystyczne projekty trafiają do szerokiego druku. Książki Dzieła to z kolei prace w całości tworzone rękoma artysty, najczęściej wydawane w unikatowym stylu i pojedynczych egzemplarzach. Wyróżnia się również Książki Obiekty, czyli sztukę przedstawiającą najróżniejsze formy, kształty i obiekty związane z pismem, pisarstwem i książką.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.