Facebook Google+ Twitter

Sztuka na najniższym poziomie

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wbrew tytułowi, było co oglądać na wystawie urządzonej w maszynowni zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Chętnych do zjazdu na poziom 320. było tylu, że trzyklatkowa, zabierająca na raz aż 24 "pasażerów" winda, kursowała niemal bez przerwy.Przed zjazdem / Fot. Adam K. Podgórski

Ogromna maszynownia znakomicie nadawała się do zaprezentowania wystawy prac malarskich "Zieleniec 2009". Jak można się spodziewać, stanowi ona pokłosie pleneru, który odbył sie latem w Zieleńcu, najwyżej położonej sudeckiej wsi. Miejscowość odwiedził niegdyś Fryderyk Chopin, a dziś słynie ona z tras narciarskich, znakomitego mikroklimatu i przepięknych pejzaży. Właśnie krajobrazy i wiejska architektura stanowiła temat główny ekspozycji, przedstawiającej prace aż 24 młodych artystów z zabrzańskiego klubu Pastel, prowadzonego od lat przez Krzysztofa Rumian i Marka Marciniaka. To nie był pierwszy turnus plenerowy. Poprzednie odbywały się w Kazimierzu Dolnym, Rycerce Górnej. Ochotnicy i Murzasichlach.
Katarzyna Trzcińska / Fot. Adam K. PodgórskiObraz Katarzyny Trzcińskiej / Fot. Adam K. Podgórski
Cztery prace pokazała Katarzyna Trzcińska z Rudy Śląskiej, uczennica III klasy Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Katowicach. Nie wie, choć bardzo by chciała, czy ze sztuką zwiąże swą przyszłość zawodową. - Na razie lubię malować, bo sprawia mi to radość - wyznaje. Katarzyna artystyczne zacięcie przejęła po mamie Bogusławie, uprawiającej grafikę i malarstwo po studiach na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego i po wujku Andrzeju, naczelniku Wydziału Kultury UM w Rudzie Śląskiej, absolwencie katowickiego Liceum Sztuk Plastycznych.

Podczas pokazu wystąpił zespół rockowy Friday.
Wagonik z urobkiem / Fot. Adam K. PodgórskiFolder / Fot. Adam K. Podgórski
Opuszczanie koni do kopalni / Fot. Adam K. PodgórskiKosz urobkowy / Fot. Adam K. Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.