Facebook Google+ Twitter

Sztuka na śniadanie, czyli Mona Lisa na musztardzie

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-07-18 11:02

Wieczka niewielkich słoiczków z dżemem zdobią dzieła największych malarzy polskich i zagranicznych ze zbiorów poznańskiego Muzeum Narodowego.

W krajach Europy Zachodniej, np. w Francji bardzo modne jest ozdabianie opakowań z żywnością wizerunkami dzieł znajdujących się w najbardziej renomowanych muzeach. Dżemy z reprodukcjami dzieł z Muzeum Narodowego

Mona Lisa na musztardzie

Na musztardzie można znaleźć arcydzieła prezentowane w Luwrze, a na cukierkach zamki stojące nad Loarą. W Hiszpanii, w Saragossie, na wszystkich regionalnych produktach są reprodukcje świętych obrazów znajdujących się w okolicznych kościołach. W Polsce taka promocja dopiero raczkuje.
– To była inicjatywa producenta dżemów, firmy Stovit – opowiada Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. – Przedstawiciele firmy wystąpili z propozycją współpracy. A nam pomysł tak bardzo się spodobał, że chętnie skorzystaliśmy z takiej formy promocji naszej kolekcji. Służyliśmy także pomocą merytoryczną w doborze dzieł. Całe przedsięwzięcie zostało załatwione zgodnie z prawem – muzeum otrzymało pieniądze za wykorzystanie obrazów z jego kolekcji w celach komercyjnych.
– Udało nam się wynegocjować dobre warunki. Jednocześnie mamy podstawy sądzić, że nasza współpraca będzie się zacieśniać. Być może w niedalekiej przyszłości firma Stovit będzie sponsorem wystawy, albo jakiegoś wycinka naszej działalności – dodaje Aleksandra Sobocińska.

Cena tajemnicą

Kwota otrzymana za prawa do reprodukcji objęta jest tajemnicą. Dla przykładu Muzeum Krakowskie żąda za wykorzystanie obrazu ze swojej kolekcji od 5 tys. złotych.
– Pieniądze uzyskane od Stovitu nie są przeznaczone na żaden konkretny cel - mówi A. Sobocińska. – Zasilą po prostu budżet Muzeum Narodowego i mogą zostać przeznaczone na remont budynku, wystawę, na zakup dzieła, lub po prostu na jego konserwację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.