Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18963 miejsce

Sztuka o eutanazji, czyli "Nietoperz" w TR Warszawa

W jakim stopniu wolno nam decydować o zakończeniu własnego życia? Na to pytanie odpowiada sztuka Katy Wéber i Kornéla Mundruczó.

Sebastian Pawlak (Gustaw) / Fot. TR WraszawaSpektakl "Nietoperz" w reżyserii Kornéla Mundruczó to opera buffo oparta na "Zemście nietoperza" Johanna Straussa. Z operetką łączy go jedynie tytuł, kilka arii oraz nietoperze-rekwizyty. Tak naprawdę to opowieść o eutanazji, moralności i trudnych wyborach.

Sztuka podzielona została na dwie części. W pierwszej na kilka dni przed Nowym Rokiem w prywatnej klinice w Warszawie spotykają się obce sobie osoby, by wspólnie świętować. Czas upływa im przy dźwiękach operetki Straussa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie pewien drobny szczegół. Prawdziwym powodem, dla którego ci ludzie znaleźli się w tym miejscu, jest chęć poddania się eutanazji.

 / Fot. TR WraszawaWśród nich jest Gustaw (Sebastian Pawlak), były dyrygent, poruszający się na wózku inwalidzkim, który z powodu postępującej choroby nie chce dłużej żyć. W ostatniej drodze towarzyszą mu żona Iris (Agnieszka Podsiadlik) i córka Jaśmina (Roma Gąsiorowska).

W drugiej części klinika zostaje zamknięta, a sprzęt zlicytowany przez dyrektora (Adam Woronowicz). Na miejscu pozostaje jedynie asystentka Marta (Małgorzata Buczkowska), która musi zmierzyć się wyrzutami sumienia oraz kolejnym pacjentem - sparaliżowanym Łukaszem (Dawid Ogrodnik), dla którego ciało stało się więzieniem.

Reżyser postawił na operę buffo, w której kompozycje Straussa zostały przearanżowane na syntetyzator przez Jánosa Szemenyei. Być może miało to na celu wstrząśnięcie widzem. Mnie nie do końca to przekonało, gdyż niektóre sceny ocierały się o groteskę. Jak choćby śpiewanie nago jednej z arii czy dziwne układy choreograficzne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Trudny, ale przedstawiony trochę groteskowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudny temat. Dziękuję za recenzję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.