Facebook Google+ Twitter

Sztuka o wojnie w Iraku triumfuje na londyńskiej gali

Sztuka "Black Watch", będąca ostrą krytyką rządu Tony'ego Blaira za pomoc jaką udzielił Stanom Zjednoczonym w inwazji na Irak, triumfuje podczas 33. edycji rozdania nagród Lawrence'a Oliviera. Gala rozpoczęła się w niedzielę, a przyznawane podczas niej nagrody stanowią jedno z najważniejszych odznaczeń w teatrze brytyjskim - donosi hiszpański "El Pais".

Spektakl wyprodukowany przez Szkocki Teatr Narodowy, zdobył nagrody w kategoriach: najlepsze przedstawienie, najlepszy reżyser, najlepszy projekt dźwiękowy oraz choreografia. "Black Watch" opowiada historię szkockiego pułku wojskowego wysłanego do bazy marines na południe od Bagdadu w celu zastąpienia wojsk północnoamerykańskich, które zostały skierowane do walki o Faludżę w 2004 roku. Sztuka zwraca uwagę na niezrozumiały upór z jakim na transport wojsk królewskich nalegał ówczesny brytyjski sekretarz obrony - Geoff Hoon, który zapewniał, że przegrupowanie oddziałów miało charakter czysto militarny i nie miało żadnych powiązań politycznych.

W kategorii choreografia nagrodzona sztuka rywalizowała z musicalem "Zorro" - projektem stworzonym przez tancerza i choreografa Rafaela Amargo, który jako przegrany w tym pojedynku nie może poszczycić się mianem pierwszego Hiszpana nagrodzonego tą prestiżowa nagrodą. Spektakl Amargo, który można zobaczyć w londyńskim Garrick Theatre od prawie dziewięciu miesięcy, był jednym z tych, których kandydatura w obecnej edycji gali nagromadziła w sumie pięć nominacji. Nie tracąc pogody ducha Rafael Amargo zapewnia, że mimo wszystko, czuje się bardzo dumny z uzyskanych nominacji i za zaistnienie w historii jako pierwszy nominowany Hiszpan do Olivierów.

Podczas gali rozdania Olivierów, nagrodzony został również aktor Patrick Stewart. Brytyjczyk znany z kreacji, jakie stworzył w filmach "X-men" i "Star Trek - nowa generacja", zdobył swojego trzeciego Oliviera za rolę drugoplanową w "Hamlecie", uzyskując renomę aktora szekspirowskiego. Z kolei nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła Margaret Tyzack za "The Chalk Garden", natomiast Derek Jacobi otrzymał Oliviera za sztukę "Twelfth Night".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.